5.00 / 1 oy

Arabaya fiş takabilmek için dönüştürücü tavsiyesi

Arabalarda bildiğimiz gibi priz yoktur, ama bizim bütün elektrikli aletlerimiz evlerimizde prize bağlanarak çalışır ya da şarj olur. Artık yeni nesil elektrikli cihazlar usb girişlerinden şarj olabildikleri için araçlarda hazır olarak bulunan usb soketlerinden ya da çakmaklardaki şarj dönüştürücülerinden şarj olabiliyorlar. Ama peki arabamızda laptop şarj etmek istersek priz takabilmemiz mümkün değil mi?

Bu sorunun yanıtını kendim için araştırırken öncelikle arabalardaki çakmak çıkışlarının neden priz şeklinde olmadığını anladım, bunun sebebi evlerimizdeki elektrik şebekelerinin 220V olması. Arabalardaki çakmak çıkışlarından 220V alabilmek için ise inverter adı verilen dönüştürücü cihazlardan kullanmak gerekiyor.

Marka model adı tavsiye etmek için bu yazıyı açmıştım ama 100 TL'ye aldığım ve markası olmayan bir dönüştürücü ile sorunsuz olarak arabamda laptop prizimi takabildim ve sorunsuz olarak şarj edebildim, meğerse hiç de büyütülecek zorlukta bir uygulama değilmiş. Siz de alışveriş yapmayı tercih ettiğiniz herhangi bir internet sitesinden bu fiyatlara bir inverter satın alarak fiş takmanız için gerekli dönüştürücüyü satın alabilirsiniz.

Not: Fişten 220V almak ve sürekli olarak bilgisayar ya da el süpürgesi gibi cihazlar çalıştırmak akünün ömrünü kısaltır mı emin değilim, bu yüzden sadece elzem durumlarda kullanmak üzere bu inverter'ı satın aldım ve torpidoda tutuyorum. Yoldayken laptop'un şarjı biterse ve acil olarak kullanmam gerekirse durumu kurtarsın benim için yeterli.

 

Editör editi: Sitede paylaşılan bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Arabanın radyatör suyu nasıl boşaltılır?

bkz: Arabalarda Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

bkz: Arabalarda Klima Kullanımı Yakıt Tüketimini Artırır mı?

bkz: Barış Manço'nun Arabaları

bkz: Arabada Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur ve Çözümü Nedir?

bkz: Araba Farı Nasıl Temizlenir?

akın

17.05.2021 15:08

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arabaya fiş takabilmek için dönüştürücü tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.