5.00 / 1 oy

Arabanın radyatör suyu nasıl boşaltılır?

Kışın başından beri sadece ara ara çalıştırdığım arabayı servise götürmedim ve içindeki radyatör suyunun da seviyesi tam tepede olduğu için üzerine antifriz suyu ekleyemiyorum. Bir şekilde içindeki mevcut radyatör suyunu boşaltmak istiyorum ama radyatör suyu konan haznenin ağzından büyük bir kap da sığmadığı için bir türlü mevcut suyu boşaltamadım. Bu arada belki içindeki radyatör suyunun antifrizi de yeterlidir onu da bilemiyorum ve test etmek için bir cihaz almayı düşünebilirim. Ama bu sorumda merak ettiğim ve sormak istediğim soru, radyatör suyunun arabadan nasıl boşaltılabileceği. Hortum daldırıp çekmeyi düşündüm artık ama ağzıma gelirse diye tiksinerek vazgeçtim, sünger daldırıp dışarı sıksam bu sefer de sünger taneleri suya karışırsa daha kötü olur diye düşündüm.

Aklıma çözüm olarak büyük bir enjektör almak geldi ama mümkünse 1 litre kadar suyu içine çekebilecek türden bir enjektör olması gerekir ki en kısa sürede içine tüm radyatör suyunu çekebilsin. Trilyonlarca dolarlık otomobil endüstrisi buna çok daha mantıklı bir çözüm zaten bulmuştur diye düşünerek soru eklemek istedim, konu hakkında çözüm önerileri olanlar cevap yazabilirlerse çok sevinirim.

Edit: şu yazıyı (bkz: Hesaplı Antifriz Ölçme Cihazı (Antifriz Bomesi) Tavsiyesi) gördüm ve bu cihazı sipariş verdim bakalım radyatör suyunun donma sıcaklığı ne çıkacak. Ama yine de radyatör suyunu boşaltmanın en mantıklı yolu ile ilgili sorum aktiftir.

msecer

22.01.2021 14:04

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 22 Ocak 2021 15:01
  45

  Merak etmeyin, otomobil endüstrisi de sizden çok yaratıcı bir çözüm bulamadı bu konu hakkında laugh Bahsettiğiniz türden ürünleri çin'den getirebilirsiniz, belki sanayide parça satan yerlerde de benzer ürünler vardır. aliexpress'ten bulduğum bir örnek:

  radyatör suyu enjektörü

   

 • 9 Haziran 2022 15:30
  0

  radyatör kapağına ek olarak bir de radyatör hortumu girişi var, hortumu çıkarttıktan sonra delikten basınç uygulayarak içerideki suyun hortum girişinden çıkmasını sağlayabilirsiniz. ama bunu sakın radyatör suyu sıcakken denemeyin kötü yanarsınız

 • 23 Ocak 2022 16:22
  0

  bunu sanayide delikten hava verip bir hortumla çekmek şeklinde uyguluyorlar ama büyük bir şırınga mantığı da işe yarar elbette

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arabanın radyatör suyu nasıl boşaltılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.