5.00 / 1 oy

Kurban eti neden sert olur?

Kurban etlerinin buzluklardan indirilerek yemeklerde kullanıldıkları günlere geldik, malum okullar da açıldı tatiller de bitti. Peki yılların klişesi olan kurban etinin sert olması genellemesi ne kadar doğrudur diye merak ettim ve kesildikten sonra direk olarak parçalanıp buzluğa girmiş olan etlerin dolaptan çıktıktan sonra buzlarının çözdürülmesine rağmen normal kasap etlerine göre daha sert olduklarını bu sefer ben de dikkat edince gözlemlemiş oldum ve bunun bir klişe değil, bilimsel bir sendrom olduğunu da öğrenmiş oldum.

Hayvanlar tam kesileceklerini fark ettiklerinde kendilerini sıktıkları için etleri de bu şekilde bir süre kalırmış, buna da verilen bir isim bile varmış hatta (ölüm sertliği). Benzer şekilde stresli hayvanlarda da et sertleşmesi görülen bir durummuş. Bu sertliği yumuşatmak için ise eti dinlendirmek gerekiyormuş.

Konu hakkında daha fazla bilgisi olanların görüş ve önerilerini yazabilmeleri için soru olarak açtım konuyu, ilginç bir (ve açıkçası düşünüldüğünde üzücü de) bilgi olarak burada yer alsın. Konu hakkında benzer bir konu için bugün gündem olan kesileceğini anlayan ineğin ağlaması videosunu da izlemenizi tavsiye ederim.

xavi33

13.09.2019 19:37

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kurban eti neden sert olur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.