5.00 / 1 oy

Nepotizm Nedir?

Nepotizm sözcüğü, insanların imtiyaz sahibi olduğu konularda kendi yakınlarının menfaatlerini gözetmesi ve sınırlı sayıdaki fırsatı liyakat unsurlarını dikkate almadan kendi sevdiklerine vermesi şeklinde açıklanabilir. Örneğin bir İK çalışanının bir şirketteki iş pozisyonu için kendi kızını, oğlunu, akrabasını ya da arkadaşını seçmesi durumu nepotizm için örnek verilebilir. Gündelik yaşamda torpil olarak kullandığımız işlem de bir nepotizm örneğidir, dolayısıyla nepotizm için torpilizm gibi bir benzetme yapabiliriz.

Wikipedia'da nepotizm kelimesinin nereden geldiğine dair çok güzel bir açıklama bulunuyor. Nepotizm (nepotism) sözcüğü latince yeğen anlamına gelen nepot sözcüğünden geliyor. İtalyanca'da bu sözcüğün karşılığı nepotismo ve İngilizce'de de nephew. Nepotizm, TDK tarafından da arkadaş ya da akraba kayırma şeklinde açıklanmaktadır.

Nepotizmde iltimas geçilen kişinin becerileri, bilgi birikimi ve atandığı pozisyonu hak edip etmediği maalesef es geçilmektedir, nepotizme konu olan torpilleri yapan kişiler de korumacı bir tavır takınarak hem kendilerini hem de torpil yaptıkları kişileri korumayı tercih ederler. Haksız bir biçimde torpil yaptığını itiraf eden yetki sahiplerini görmek maalesef mümkün olmamaktadır.

Not: benzer bir diğer konu için bkz: Favoritizm

hasanhusami

26.01.2021 12:59

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Nepotizm Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.