5.00 / 1 oy

Rip Neyin Kısaltmasıdır ve Anlamı Nedir?

Özellikle yabancı ünlülerin ölmesi durumunda sosyal medyada yabancıların yorum olarak RIP yazdıklarını görürsünüz, ABD'de çoğu mezar taşında da yine büyük harflerle RIP yazar.

RIP aslında bir kısaltmadır ve RIP'in açılımı da Rest In Peace'dir. Türkçe çevirisi ise Huzur içinde dinlensin ya da Huzur içinde yatsın olarak çevrilebilir. Bizde kayıplardan sonra en sık söylenen mekanı cennet olsun ifadesi gibi bir kalıptır özetle.

RIP kısaltması artık sadece ingilizce bir kısaltma olmaktan çıktı ve sosyal medyada Türkçe içerikli sayfalarda da bir ölüm haberinin altında yorum olarak herkes olarak kullanılır oldu. Açıkçası Türkçe bir ifade kullanılmasını tercih ederim ama RIP ifadesinin de dini bir söylem olmamasından dolayı (İngilizce ama hristiyanlık ile bir ilgisi yok) bu kadar tepki çekmesini de haksız buluyorum. Sonuç olarak ölünün arkasından bir iyi dilek dileme durumu olduğu için herkes bu temennisini istediği dilde dile getirebilmeli. Türkçe olması elbette daha samimi ve içten olur ama birisi sırf rip dedi diye de linç etmeye gerek yok.

bedirhan

18.10.2020 11:31

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Rip Neyin Kısaltmasıdır ve Anlamı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.