5.00 / 1 oy

Kredi kartı aidatları geri alınabilir mi? (2019 yılı)

Bugün ayda ortalama 3.500 TL harcama yaptığım Garanti BBVA kredi kartı Temmuz ayı ekstresine 124 TL yıllık kart ücreti yansıtıldığını gördüm. Müşteri hizmetlerine telefon edip iptal edilmesini talep ettiğimde “1 yıl kartı kullanım sözünüze 80 TL bonus verebiliriz” denildi.  Çoğumuz kullandığımız kredi kartını az ya da çok kullanmamıza bakılmaksızın yıllık aidat ödemeye mecbur bırakılıyoruz. Eskiden telefon edip ücret iadesi istediğinizde sizi kaybetmemek adına geri veriyorlardı şimdilerde kartı kapattıracağınızı söyleseniz de dikkate almıyorlar. Sizden ricam ödediğimiz ve ödeyeceğimiz yıllık kart ücretlerini geri almanın bir yolunu biliyorsanız bizleri de aydınlatmanız.  

idilim97

21.07.2019 16:33

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 17 Eylül 2021 11:34
  6

  kart borçlarımı hiç aksatmadan ödüyorsanız sizden para kazanamadıklarını anlamış olabilirler :) bir de puan kampanyalarını aktif olarak kullanan müşterilerinden para kaybettiklerini düşünürsek bu gibi bilinçli müşterileri portföylerinde pek tutmak istemiyorlar

 • 17 Eylül 2021 09:13
  5

  bankalar artık bu konuda sanırım daha katılar ya da kendi aralarında bir uzlaşma yaparak ortak hareket etme kararı almışlar. yapı kredi bankası ve garanti bankası bana telefon açtıktan sonra her yıl kredi kartı aidatımı iade ederdi ama bu yıl ikisi de iade etmeyeceğini söyledi. kartlarımı kapatmak için başvuru yaptım, hiç ikilemeden tamam iptal edelim dediler

 • 14 Ağustos 2019 19:49
  0

  Aynı tutar benim de Garanti kredi kartıma yansıtılmış. Önce müşteri hizmetleri yetkilisi ile telefonda görüştüm ve düzenli olarak kartlarını kullandığımı, yıllık kart aidatının iade edilmesini rica ettim fakat sistemlerinde 80 TL bonus olarak yansıtabileceklerini ve iade yapamayacaklarını belirttiler. Ben de kartımı kapatmak istediğimi söyledim, onay veriyorsanız kartınızı kapatabiliriz deyince karşıdaki kişi, düşüneceğimi ve dönüş yapacağımı söyledim. Ertesi gün mail olarak ricamı yineledim ve yine olumsuz cevap aldım. Birkaç gün sonra tekrar telefon ettim bu sefer nasıl oldu anlamadım fakat kartıma yıllık kart ücretini iade edebileceklerini fakat 9 ay kapatmama sözü vermemi istediler. Zaten düzenli olarak kullandığım için elbette kabul ettim. Sanırım gerçekten iyi bir kredi kartı kartı kullanıcısı olduğumu düşündüler ve yıllık kart ücretini iade ettiler. Umarım sizler de benim kadar şanslı olursunuz. 

 • 15 Ağustos 2019 03:04
  0

  Şikayet var sitesine yazdım ben hemen ekstrede ücreti gördüğüm an. Siz de yazın bir şey kaybetmezsiniz. İsterseniz kredi kartı numaranızın tüm rakamlarını yazmadan belirtebilirsiniz. Ben kart numarasından bahsetmedim. Metin şu şekilde: 

  4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu ...... TL üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilmeyip müzakere edilemediğinden haksız bir şarttır. T.C. yasalarına göre yapılan bu ücretlendirme 13. hukuk dairesince verilen 2011/47** esas 2011/115** sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır. Mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde bankanız tarafından mevcut ekstreme yansıtılan yıllık kart bedelinin tamamının iptal edilip, aktif kullandığım kredi kartıma iadesini ivedilikle talep ediyorum. Gereğinin yapılmaması durumunda Tüketici Hakları'na ve CİMER'e başvuruda bulunacağımı bildiririm.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kredi kartı aidatları geri alınabilir mi? (2019 yılı)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.