5.00 / 1 oy

Akım korumalı priz tavsiyesi (2020)

Evde bir yerlerden yanık kokusu almaya başladığım için evdeki elektrik tesisatını kontrol ettirmeye karar verdim, gelen elektrikçi kabloların ve topraklama tesisatının eski olduğunu söyledi ve tüm prizlerde mümkün olduğunda akım korumalı priz kullanmamı tavsiye etti. Açtım internetten fiyatlara baktım, satılan akım korumalı priz ürünleri 50 TL'den tekli duvar tipi olanlardan başlıyor, 400-500 TL'lere kadar çıkıyor (çoklu kablolu tipte olanlar). Mantık olarak bir sorum var, eğer amaç duvardan gelen elektrik için akım koruması oluşturmak ise tekli bir priz ile akım koruması yaptıktan sonra bu tekli prize çoklu akım korumasız elektrik prizi bağlarsak da aynı şey olmaz mı? Yoksa her bir akım korumalı elektrik prizinin üzerindeki fiş slotu kadar mı akım koruma özelliği var?

Şimdilik denemek için tekli duvar tipi Brennenstuhl Primera Line 13.500A akım korumalı priz ürününü satın aldım ve çoklu kablo ile çıkışlarını çoğalttım. Normalde yeşil yanması gereken led ışık kırmızı yandığı için duvardan gelen elektrik hattında topraklama gibi bir problem olduğuna eminim ama prize taktığım elektrikli aletlerin de başına bir şey gelmemesini umuyorum.

Prize bağladığımız ürünlerin fiyatlarını düşününce bir cihazın bile bozulması tüm tesisatın değişmesinden daha pahalı olabilir, bu mantıkla eğer Schneider ya da Tunçmatik gibi bir markanın kaliteli bir ürününü sipariş etmeli miyim yoksa S-Link gibi daha hesaplı markaların ürünleri de aynı mantıkla çalıştıkları için akım koruma özelliği olarak işimi görür mü?

ilfidin

13.06.2020 12:40

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Akım korumalı priz tavsiyesi (2020)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.