5.00 / 1 oy

Zırh bıçağını neyin üstünde kullanmak gerekir?

Zırh bıçağı aldığımdan vebu alışverişi yapma sebeplerimden önceki yazımda bilgi vermiştim ama bir şeye dikkat etmeyi unutmuşum. Ufak tefek denemeler yapayım bakalım zırh ile bir şeyler hazırlamak hasıl oluyormuş diyecektim ama zırh bıçağını neyin üzerinde kullanmak gerekir bilmediğimi fark ettim. Bu kadar keskin bir bıçağa bambu kesme tahtası kullansam paramparça eder. Mermer ya da silikon kesme tahtaları kullansam bu sefer de bıçağı köreltir. Bir büyüğüme telefon açarak sordum, o da ağaç kütüğü edinmen gerekir dedi ama o da ne derece sağlıklı ve pratik olur ondan da emin olamadım. Zırh kullanan yazarlar varsa zırh için nasıl bir kesme tahtası kullanmak gerekir bilgi verebilirler mi?

volkanoxfb

08.12.2019 21:50

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 12 Kasım 2021 02:39
  4

  polietilen kesme tahtaları kullanırken en sinir bozucu iki konu şunlardır:

  1- ocağın ateşine yaklaşırlarsa erirler, başı sonu nerede sürekli kontrol etmeniz lazım kullanırken

  2- çok büyük olduklarında mutfak lavabosunda (evye) yıkamak çok büyük işkence oluyor. bir tarafını yıkarken akan sular mutfağı batırıyor falan.. bu yüzden gündelik olarak kullanacağınız kesme tahtasını çok büyük seçmemenizi öneririm.

 • 12 Kasım 2021 03:37
  2

  zırh için değil ama gündelik olarak ufak tefek meyve sebze et kesimleri için kullanımı çok pratik bir ürün önereyim size: IKEA Finfördela Esnek Kesme Tahtası

  boyut olarak standart kesme tahtası boyutlarında ve abartmadığınız sürece bıçak darbelerine gayet dayanıklı (çizik oluyor ama olsun o kadar). yıkaması, bükülebildiği için çok pratik ve ağır da olmadığı için her lazım olduğunda çekip çıkartıp istediğiniz kullanabiliyorsunuz. Yer de kaplamamış oluyor saklarken. Fiyat olarak da ikili satılıyor ve 30 TL gibi bir fiyatı var iki tanesi için.

 • 12 Kasım 2021 00:36
  1

  zırh bıçağına dayanabilecek bir ahşap zaten yoktur, zırhla et ya da sebze üzerinde öğütme işlemi yapıyorsanız da muhtemelen genişçe bir çalışma alanına ihtiyacınız var demektir.  bu yüzden en büyük bıy polietilen kesme tahtası almanızı öneririm. bu kesme tahtalarının sağlıklı ya da zararlı oldukları konusunda net bir bilgim yok ama tek bildiğim çok sağlam oldukları.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Zırh bıçağını neyin üstünde kullanmak gerekir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.