5.00 / 1 oy

Yıldırım aynı yere iki kere düşer mi?

Halk arasında yaygın olarak bilinen ve tekrarlanan efsanelerden birisi, yıldırımın aynı yere en fazla bir kere düşebileceği ve ikinci kez düşmeyeceği şeklindedir. Her ne kadar kesin bir bilgi olarak paylaşılsa (dünyalar savaşı filminin başlarında tom cruise tarafından da söylenir) aslında böyle bir durum yok. olsaydı zaten paratoner kurmanın bir anlamı kalmazdı ki bir paratoneri de tek bir yıldırım için kurmanın bir anlamı yoktur.

Yıldırım gibi doğa olaylarının incelenmesinin ve koordinat olarak yıldırım düşen yerlerin her bir yağıştan sonra kayıt altına alınması ile birlikte yıldırımın aynı yere birden fazla kere düşebileceği de ispat edilmiştir. Hatta bir yağış esnasında aynı noktaya üç kere yıldırımın düştüğü kayıtlar da mevcuttur.

Bir yıldırımın aynı noktaya birden fazla kere düşmesi ancak istatistiksel olarak düşük bir olasılık olabilir, ancak yine de bu durum için değişmez bir doğa yasasıdır demek ve bu duruma güvenerek daha önce yıldırım düşen bir noktaya sığınmak yüzde yüz korunma anlamına gelmemektedir.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Çatıda telefonla konuşunca yıldırımı kendine çekmiş olur muyum?

bkz: Rüyada Yıldırım Görmek Ne Anlama Gelir?

bkz: Rüyada Şimşek Çaktığını Görmek Ne Anlama Gelir?

bkz: Şimşek çakması ile kaçak akım rölesi atar mı?

bkz: Araba Marş Basmıyor Neden Olabilir?

bkz: Trenin içinde zıplayınca nereye düşeriz?

ezel

02.10.2021 11:19

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yıldırım aynı yere iki kere düşer mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.