5.00 / 1 oy

Araba Marş Basmıyor Neden Olabilir?

3 gün önce kullandığım ve hiçbir sorunu olmayan 2001 model otomatik vites Ford Mondeo bugün sabah çalışmadı. Marşa bastığımda almıyor ve araba çalışmıyor. Akü sıfırlanmış olabilir mi diye teyp ve farları kontrol ettim, onlar çalışıyor, ama arabanın marşı basmıyor.

Arabanın marşının basmaması akünün yetersizliğinden mi olur yoksa başka sebepleri olabilir mi acaba? Akü değiştirmeyi düşünüyorum ilk çözüm olarak ama eğer sorun aküden değilse durduk yere boşu boşuna hem akü almış olacağım, hem de asıl problemi çözememiş olacağım.

Mümkünse arabayı çektirmeden önce kendim ne olduğunu anlamak ve mümkünse çözmek istiyorum, bu yüzden bir arabanın marşının basmamasının olası sebepleri ne olabilir yardım istiyorum.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Satın alınan araba aynı gün satılabilir mi? (şahıs için)

bkz: Arabanın radyatör suyu nasıl boşaltılır?

bkz: Araca yanlış yakıt konulursa ne olur?

bkz: Peugeot 2008 ile Peugeot 3008 arasındaki farklar nelerdir?

bkz: Arabaya fiş takabilmek için dönüştürücü tavsiyesi

bkz: Renault Megane 4 bagaj kapağı tam açılmama sorunu çözümü

emeklimafya

29.09.2021 17:36

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 29 Eylül 2021 19:24
  23

  Marş motorundan kaynaklı bir arıza da olabilir. marş motoru içerisinde arıza çıkartmaya en yatkın parça ise marş motoru bobinidir. Marş dinamosu kömürü konusunda önceki yazara hak veriyorum, önceden sinyal verirdi marş basma süresinin uzaması şeklinde.

  Sorun şarj dinamosu da olabilir ama bir anda çalışmaması ve önceden başka akü problemlerinin olmaması yine bu ihtimali zayıflatıyor.

  Aracınızı çektirmeden önce seyyar servislerden bir elektrikçi getirtmeniz daha mantıklı olur. Akü ölçümü ve gerekirse akü takviyesi yapabilirler. Akü kablonuz varsa ve dikkatlice yaparım derseniz bir komşunuzun aracından da kendinize akü takviyesi yapabilirsiniz ama kabloları ters takmamaya çok dikkat etmeniz gerekir (bkz: Arabalarda Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?).

 • 29 Eylül 2021 18:20
  2

  otomatik arabanın en büyük olumsuzluklarından birisi de aküsü bitince vurdurma şansınuın olmaması. akü dışında aklıma kömür geliyor ama araba daha önce kontağı çevirince uzun süre zınzın çalışmayı erteleyerek bu konuda zaten önden uyarı verirdi. Akü varsa bile yetersiz olabilir, yağından suyundan olacağını da hiç sanmam.

 • 21 Ocak 2022 17:26
  0

  kış vakti -10 derecede işe yetişmek gerekirken başa geldiğinde özellikle kötü bir durumdur, bari hafta sonu gezmeye giderken falan olsaydı

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Araba Marş Basmıyor Neden Olabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.