5.00 / 1 oy

Yeni laptop bataryası kaç saat şarj edilmelidir?

Yeni bilgisayar alma planlarım, mevcut bilgisayar fiyatlarının artık beş basamaklı rakamlara gelmesinden dolayı uzun bir süre rafa kalktı gibi görünüyor. Ben de eski bilgisayarı hızlandırabilmek ve verimliliğini artırmak için ssd harddisk ve batarya yenilemesi yapmaya karar verdim.

Eski bilgisayarımı fişe takılı değilken de hayata döndürmek için yeni bir batarya satın aldım ve taktım, ama yeni bataryanın kullanım ömrünü olabildiğince uzun tutmak istiyorum. Bunun için de bataryanın ilk kullanımı esnasında ve takip eden zamanlarda dikkat etmem gereken şeyler olduğunu tahmin ediyorum. Olabildiğince özet olarak neler yapmam ve yapmamam gerektiği konusunda yazar arkadaşların yardımını rica ediyorum.

Not: öncelikle yeni bataryayı kullanmaya başlamadan önce kaç saat şarj etmem gerekir ya da doğrudan kullanabilir miyim bu sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Laptop Bataryası Yüzde 0 Şarj Olmuyor

bkz: Notebook batarya şarjı %255 gösteriyor patlama riski olabilir mi?

bkz: Yeni Laptop Bataryasında Uygulanması Gereken İşlemler

bkz: Macbook Air'in Batarya Ömrü Nedir?

bkz: Notebook Bataryası Tamiri Evde Nasıl Yapılır?

bkz: Orijinal olmayan laptop bataryaları ne kadar güvenli?

idris demirdag

05.06.2021 08:08

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 5 Haziran 2021 10:21
  32

  merhaba, öncelikle eski bilgisayar dediğiniz için Li-ion (lityum-iyon) pil aldığınızı tahmin ediyorum. bataryanızı uzun ömürlü ve verimli bir şekilde kullanabilmek için öncelikle bataryanızı bilgisayarınızı hiç açmadan kapalı durumda 12 saat şarj etmenizi öneririm.

  Sonrasında ise verimliliğini koruyabilmesi için bataryanızın asla şarjının bitmemesine özen göstermeli ve mümkün olduğunca 0 ile 100'e yakın aralıklarda tam cycle şarj etmeye özen göstermenizi tavsiye ederim.

 • 27 Kasım 2021 00:20
  0

  bataryalar şarjları dolduğunda daha fazla şarj olmuyorlar diye biliyorum, bir bataryanın 0%'dan %100'e tam şarj olma süresi örneğin 2 saat ise bu bataryayı 12 saat şarj etmenin anlamı ve amacı tam olarak nedir?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yeni laptop bataryası kaç saat şarj edilmelidir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.