5.00 / 1 oy

Macbook Air'in Batarya Ömrü Nedir?

Çok notebook pc eskitmiş birisi olarak genel olarak en büyük sıkıntım hep batarya ömürleri oldu. Bu konuyu hangi arkadaşımla tartışırsam tartışayım genellikle hep Mac bilgisayarlarını 5-6 yıldır kullanmaya devam ettiklerini ve halen ilk günküne yakın batarya ömürlerini korumaya devam ettiklerini anlattılar. Ben de 2 yıl sürmeden bataryaları ölen PC türü bilgisayarlar yerine artık bir Mac'e geçmenin zamanının gelip gelmediğini düşünmeye başladım.

Macbook Pro almaya yetecek kadar bütçem olmadığı için Macbook Air özelinde bu başlığı açtım ve internetten Macbook Air notebook'ların batarya ömürleri konusunda biraz araştırma yaptım. Batarya ömrü derken de iki şeyi kastediyorum:

- Bilgisayarın bataryasının kaç yıl performanslı olarak çalışmaya devam ettiği

- Bataryanın kaç saat süreyle bilgisayara güç sağlayabildiği

2019'da piyasaya çıkan Macbook Air'ler çok performanslı olarak kullanılmadıklarında ilk satın alındıklarındaki halleri ile 8-9 saat civarı bilgisayara enerji beslemesi yapabiliyorlar.

Bilgisayarların batarya ömürleri ise tam şarj döngüleri baz alınarak hesaplanıyor ve buna battery cycle deniyor. Macbook türü bilgisayarların batarya ömürleri, sistem bilgileri içinden görülebiliyor ve buna da cycle count (pil döngü sayısı) adı veriliyor. Macbook Air'ler için verilen maksimum döngü sayısı ise 1000. Bu da lityum iyon pil kullanan Apple'ın ne kadar doğru ve verimli bir tercih yaptığının göstergesi, çünkü yıllarca verimli kalabilen piller üretebilmeyi bu sayede başarmışlar. Oldukça ince olan notebook'ların içinde yıllarca verimliliğini koruyan ve saatlerce bilgisayarı besleyebilen piller mevcut.

Sonuç olarak yakın zamanda bir Macbook Air almayı planluyorum ama yılların Windows alışkanlığından kopabilmek nasıl mümkün olacak bunu da henüz kestiremiyorum..

Editör editi: Benzer başlıklar için;

bkz: Macbook'ta hard diskte ne kadar boş yer var nereden bakabilirim?

bkz: Macbook'ta AEServer Uygulaması Nedir? Virüs Olabilir mi?

bkz: Macbook Air mi Pro mu Almak Daha Mantıklı?

bkz: Macbook'ta Saatin Yanında Tarihi Göstermek

bkz: Macbook Air Nasıl Formatlanır?

bkz: Macbook'ta HDMI ile ses aktarmak

harpoon

02.04.2021 16:46

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 14 Eylül 2021 20:40
    3

    ilk satın aldığımda 7 saate yakın giden macbook air bataryası birkaç yıl geçmesine rağmen halen 2 saati aşkın süre gidiyor. buna karşılık kocaman pc türü notebook'larımın bataryaları kaç kere değişti bilmiyorum ama elektrik gittiği anda anında kapanıyorlar. mac satın almak kesinlikle harika bir yatırım

  • 1 Mayıs 2022 05:27
    0

    starbucks'larda prize takılmadan saatlerce çalışan mac'ler gördüğüm için özellikle bu amaçla mac almanın daha anlamlı olacağına ikna olmuş durumdayım, ofis dışında çalışabilmek için kesinlikle çok büyük konfor

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Macbook Air'in Batarya Ömrü Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.