5.00 / 1 oy

Yat ve Tekne sigortası karada da geçerli mi?

Sigorta günümüzün en önemli araçlarından biri. Özellikle kendini, sevdiklerini, geçim kaynaklarını ve tabii ki mallarını güvence altına almak isteyen kişilerin vaz geçilmezi olmuş durumda. Küçük primler karşılığında sigorta yaptırdığınız yani güvence altına aldığınız “şey”in (bu bir insan ya da eşya olabilir) hasar görmesi durumunda hasarın karşılanması size verilecek bedeldir, karşılıktır sigorta. 

Yasal olması ve prim ödemeye razı olduğunuz, sigorta şirketinin de bu primi ve hasar bedelini kabul ettiği durumlarda her konuda sigorta yaptırabilirsiniz. Tekne ve yat sigortaları da hem geçim kaynağını hizmet sektöründe veren kişiler için hem de sadece kendilerinin ihtiyaçlarını karşıladıkları hobi olarak tekneciliği ya da yat kullanmayı hobi olarak yürüten tekne ve yat sahiplerinin yaptırması gereken sigorta ürünüdür. Tekne sigortası zorunlu olmasa da denizcilik ile ilgili neredeyse tüm her şey maliyetli olduğu için tekneniz ya da yatınızda meydana gelebilecek en küçük hasar bile sizi hem zaman hem de maliyet açısından zor durumlara sokabilecektir. Dolayısıyla yangın, hırsızlık, kaza gibi temel kapsamlarla birlikte çeşitli diğer kapsamları da içinde bulunduracak poliçe oluşturma hususunu acenteniz ile görüşmenizde fayda bulunmaktadır. 

Peki tekne ve yat sigortası hangi koşullarda geçerlidir ve neleri kapsar? 

Her sigorta ürününde olduğu gibi tekne ve yat sigortalarının kapsamı da  standart sigorta klozlarına ek olarak sizin ve sigorta şirketinin kararlaştırmış olduğu ve hem fikir olduğu klozlarda ne yazdığına da bağlıdır. Genellikle denizde seyir halindeyken ya da limanda tekne ve yatınızda meydana gelecek hasarları kapsam altına alan tekne ve yat sigortası, bazı sigorta şirketlerinin sunmuş oldukları sigorta poliçelerinde teknenizi ya da yatınızı karaya, çekek yerine çektiğiniz zaman meydana gelebilecek hasarları da kapsam altına almaktadır. Tekne/yatınızın karaya çekildiği zamanlarda da sigorta kapsamında olmasını istiyorsanız mutlaka sigorta poliçenizi oluşturduğunuz acente ya da broker’a durumu bildirmelisiniz. Ya da zaten poliçenizde karada oluşacak hasarların kapsam altında olup olmadığına dair kloz olup olmadığını sigorta acentenizden öğrenebilirsiniz. 

ertan16

01.01.2021 22:51

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yat ve Tekne sigortası karada da geçerli mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.