5.00 / 1 oy

Windows Powertoys Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Windows Powertoys programı, Windows işletim sisteminde olmayan bazı araçları içinde barındıran ve mevcut araçlar için de üretkenliği artırmayı amaçlayan araçları içinde barındıran bir bundle.

Windows Powertoys programının geçmişi aslında 20 yıl kadar öncesine gidiyor. Geçmiş Windows sürümleri için de o dönemlerde Powertoys adıyla geliştirilmiştir ve bugün Windows 10 için de oldukça pratik araçlar sunmaktadır.

windows 10 powertoys

Windows Powertoys içindeki araçlara biraz daha yakından bakalım:

Color Picker: Google Chrome ile geliştirme seçenekleri arasında sitenin herhangi bir yerindeki bir rengin rgb ya da hex renk kodunu seçebiliyoruz. Ama Google Chrome dışındaki uygulamalarda normalde böyle bir imkanımız yok. Color Picker uygulamsı, Windows + Shift + C klavye kısayolu ile imlecin olduğu yerdeki renk kodunu clipboard'a kopyalamanızı sağlayan bir araç.

Fancy Zones: Ekranınızdaki pencereleri konumlandırmanıza ve düzenlemenize olanak sağlar.

File Explorer add-ons: File Explorer'a önizleme gibi özellikler kazandırır

Image Resizer: Görselleri kolayca yeniden boyutlandırabilmenizi sağlar.

Keyboard Manager: Klavyenizi düzenlemenizive üretkenliğinizi artırmanızı sağlar.

PowerRename: Toplu yeniden adlandırma işlemleri için kullanılır.

PowerToys Run: Mac'lerdeki gibi Alt+Space klavye kısayolu ile istediğiniz uygulamanın adını yazdığınızda çalıştırabilmenize olanak sağlar.

Shortcut Guide: Windows tuşu ile birlikte basıldığında işlev sağlayan klavye kısayollarını gösterir ve düzenlemenize imkan tanır.

Windows Powertools programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.

Sitedeki benzer bağlantılar için:

bkz: Windows 10'da Yeni Klavye Kısayolu Eklemek

bkz: Windows 10'da Görev Çubuğunda Gruplamayı Devre Dışı Bırakma

bkz: Windows Ekranı Kilitleme Klavye Kısayolu Nedir?

bkz: Windows CMD Admin Olarak Başlatma Kısayolu

bkz: Windows'ta Clipboard (Pano) Geçmişini Görmek

bkz: Windows 10 için Equalizer Programı Tavsiyesi

adk

11.02.2021 13:56

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 31 Aralık 2021 01:45
    3

    sık sık mouse imlecini ekranda göremeyen ve nerede olduğunu algılayabilmek için mouse'unu sallayan kişiler için imlecin yerini gösteren süper bir araç bulunduran araç kutusudur. ctrl tuşuna iki kere basınca ekranda sadece imlecin olduğu yerde beyaz ve parlak bir alan ile imleci gözünüze sokar aha da burda ya der

  • 17 Kasım 2021 12:30
    2

    içerisinde çok sayıda inanılmaz faydalı tool bulunan bir toolkit. windows'un ekranı ikiye bölme aracını oldum olası rahat kullanamamışımdır mesela, buna alternatif olarak powertoys içerisinde "fancyzones" adında  bir araç var ve bu araçla ekranınız için istediğiniz gibi bölme şablonları hazırlayıp kolaylıkla kullanabiliyorsunuz. ücretsiz olarak sunulan bu araç kiti içindeki çoğu program ücretli rakiplerinden bile daha kalteli, microsoft'un a takımı sanki windows yerine powertoys'u geliştirmeye odaklanmış gibi düşünmeye başlıyor insan :)

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows Powertoys Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.