5.00 / 1 oy

Windows Ekranı Kilitleme Klavye Kısayolu Nedir?

Her ne kadar bir süredir Mac bilgisayar kullanmaya geçmiş olsam da gedikli bir Windows kullanıcısı olarak PC kullanmaya da devam ediyorum. Dolayısıyla az önce paylaştığım Mac Ekranı Kilitleme Klavye Kısayolu Nedir? yazısının Windows versiyonunu da hazırlamasam içime sinmeyecekti. Hem starbucks'ta sadece Mac bilgisayarı olanlar çalışabilir diye de bir kural yok :)

Windows işletim sistemi olan bir PC kullanarak bir ofis ortamında ya da cafe'de çalışıyorsunuz ve bilgisayarınızın başından kalkmanız gerekiyor diyelim. Bilgisayarınızı kapatmanız mümkün değil çünkü çalışmakta olan programlarınız ve açık uygulamalarınız var. Bilgisayarı kabak gibi açık bıraksanız da birisi gelip dosyalarınızı mı araklar, maillerinizi mi okur diye endişeleniyorsunuz. İşte bu gibi durumlarda yapmanız gereken işlem Lock Screen yani Ekran Kilidi kullanmaktır.

Windows işletim sistemli bilgisayarlarda ekranı kilitlemek için başlat menüsünü kullanabileceğiniz gibi çok daha basit bir klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz: Windows + L

Ekranı kilitleme kısayolunun aynı zamanda odanıza aileniz, patronunuz ya da ekranınızı görmesini istemediğiniz birisi girdiğinde açık olan uygulamaları gizleme özelliği de olduğu için herkesin mutlaka bilmesi gereken mükemmel bir kısayoldur.

cancarlo

02.11.2020 12:39

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows Ekranı Kilitleme Klavye Kısayolu Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.