5.00 / 1 oy

Windows'ta Clipboard (Pano) Geçmişini Görmek

Başıma gelen sinirbozucu bir olayı ve bu problemi nasıl çözdüğümü kısaca anlatarak size windows'un çok faydalı ve hayat kurtaran bir özelliğini göstereceğim.

Diyelim ki bir internet sitesinde ya da bir word belgesinde çalışırken tüm yazdıklarınızı kopyaladınız ve bir yere yapıştırıp kaydettim sanırken kaydetmeden dosyaları kapattınız. Eğer son kopyalama işleminiz bu verilerinizi tutuyorsa sorun değil, çünkü windows'un clipboard özelliği (bkz: Clipboard nedir?) var. Bir dosya açar oraya yapıştır dersiniz ve verileriniz de kaybolmamış olur. Peki ya üzerine başka bir şey de kopyaladıysanız? Bu sefee ctrl+v ya da yapıştır komutunu kullandığınızda son kopyaladığınız içerikler yapıştırılacak ve sizin bir önceki clipboard verileriniz erişilmez olacaktır.

Windows'un clipboard geçmişini saklama gibi harika bir özelliği var (bkz: Windows'ta clipboard içinde birden çok öğe saklamak (pano geçmişi)). Bu özellik ile birkaç saat önce bile kopyaladığınız bir yazıyı saatler sonra üzerine başka kopyalamalar yapsanız bile tekrar yapıştırabilirsiniz.

Windows'un clipboard geçmişi özelliğini kullanabilmek için Windows tuşu ile v tuşlarına aynı anda basın, eğer clipboard geçmişi özelliğini windows'unuzda aktive ettiyseniz yaptığınız kopyalama işlemlerini liste halinde görebilir ve istediğinizi seçerek yapıştırabilirsiniz. Hatta daha da iyisi, sık sık kullanmanız gereken yazıları tepeye pinleyebilirsiniz.

windows clipboard history

Uyarı: Eğer bu özellik bilgisayarınızda aktifse ve kredi kartı numarası ya da mail/sosyal medya hesabı şifresi gibi bilgileri panoya kopyaladıysanız sizden sonra aynı bilgisayarı kullanan kötü niyetli birisi bu bilgileri görebilir.

kankito

06.11.2020 19:03

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows'ta Clipboard (Pano) Geçmişini Görmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.