5.00 / 1 oy

Uzaktan Eğitimde Kopya Çekmeyi Engelleyebilmenin Bir Yolu Var mı?

Üniversitelerin uzaktan eğitim tavsiyesi kararını sağlık koşullarından dolayı çok mantıklı buldum, milyonlarca öğrenciyi kavimler göçü gibi ülkenin her bir trafından başka noktalara göndermenin bedeli çok ağır olablirdi. uzaktan da pekala eğitimin işleyebildiğini en hazırlıksız yakalandığımız geçen bahar döneminde zaten gördük ve bence başarıyla da altından kalktık. Ama aklıma takılan bir soru var, bu da bilginin nasıl test edildiği, yani sınav konusu..

Bir çok üniversitenin bir çok bölümünün bir çok dersi vardır ki o bölümü okuyan öğrencilerin korkulu rüyasıdır. En çok öğrencinin çaktığı, ders listesinde belki yüzlerce öğrencinin biriktiği ve hocalarına da bu sebeple çeşitli lakaplar takılan dersler. Ama bu dersler genellikle bir bölümden mezun sayılabilmek için en temek ve iyice öğrenilmiş olması gereken dersler oldukları için kimse de bu eğitmenlere kızamazlar. Peki şimdi bu derslerin sınavları da online olarak yapılacaksa öğrencilerin sınav esnasında kopya çekmelerinin önüne nasıl geçilebilecek?

Diyelim ki hoca kamera ile sınav esnasında bütün öğrencileri kamera ile izleyerek gözetim altına almak istyor, birincisi buna zaten mahremiyet gereği izin verileceğini sanmıyorum. Hadi diyelim ki izin verildi, öğrencilerin kameranın kadrajı dışında bir telefon ile yazılı olarak mesajlaşmalarınım önüne nasıl geçilebilir? Online sınavlarda gözetmenlik yapılabilecek herhangi bir imkan söz konusu değil yani.

Benim çözümüm ise ne kadar işe yarar bilemem ama çok sınırlı süreli sınavlar düzenlenerek sadece bilen öğrencilerin soruları çözebilecekleri kadar zaman tanımak ve kopya paylaşabilecekleri bir zaman bırakmamak.

Bir diğer çözüm de sayıca az öğrenciye sahip derslerde her öğrenciye özel soru ya da veri üreterek bağımsız sorular vermek. Bitirme projesi olarak da verilebilir bu ama o zaman konuyu bilen birisi tüm arkadaşlarının ödevlerini de yapar.

Son olarak genellikle lisans üstü eğitim yapanların daha iyi bilecekleri "open book" tarzı sınavlar yapılabilir. Kitap açık olarak yapılan bu sınavlarda öğrencilerin formüllere ve kitaplara bakması zaten serbest olduğu için sadece birbirlerinin sorularını çözmesinin önüne geçilmesi yeterli olur.

melihcan

07.09.2020 14:43

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 10 Mart 2022 20:18
    1

    herkesin evine kamera kurmasını şart koşabilir ve gözetmen arkadaş da sürekli olarak hem herkesin kamerasını hem de ekranını izleyebilir. ama yine de her zaman kamera tarafından görülemeyecek ölü açılar kalacağı için pratikte bir çözümü olmayan bir problem. neyse ki artık gerek kalmadı

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Uzaktan Eğitimde Kopya Çekmeyi Engelleyebilmenin Bir Yolu Var mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.