5.00 / 1 oy

Slime yapmak zararlı mı?

Gelmiş geçmiş en saçma kitlesel modalardan birisi olması muhtemel slime çılgınlığı bir türlü bitmedi gitti, hatta bu da yetmezmiş gibi eşek kadar adamların youtube'da en büyük slime'ı yapma yarışmalarını üzülerek takip etmeye devam ediyorum (takip ediyorum derken oturup da izlemiyorum ama izleyenler var hala maalesef doyamadılar). Çocuklar da bu slime saçmalığını evde yapmak istediklerinde izin vermek mi lazım yoksa zararlarını anlatarak daha organik hobilere mi yönlendirmek lazım bu önemli.

Slime hazırlarken kullanılan malzemeler çok önemli. Slime'ın içinde de olan standart malzemeler boraks ve yapıştırıcı tutkal gibi kimyasallar. Dolayısıyla çocukların elleri ile sürekli olarak zararlı kimyasallara temas etmeleri, sonrasında da ellerini yemek yerken vb. ağızlarına götürdüklerinde bu kimyasallara maruz kalmaları söz konusu.

Hazır ürünlerde de dikkatli olmak gerekiyor. Slime gibi oyun hamurları içinde kullanılan malzemeler de yine içerdikleri kimyasallar ile çocukların sağlıkları için zarar teşkil ediyorlar. Bu zararlara ilave olarak alerjisi olan ve bu ürünlerin içindeki malzemelere alerjik reaksiyon gösterebilecek çocuklar için durum daha da tehlikeli bir hal alıyor. Sağlık bakanlığı tarafından yapılan EN 71 testlerinin yapıldığı ürünler ise CE işareti alıyorlar ve nispeten daha az zararlı olduklarını belgelendirmiş oluyorlar. Bu yüzden ürünü internetten de alsanız üzerindeki bandrollere dikkat etmek gerekiyor, en ucuz ürün ya da en pahalı ürün en sağlıklısı olacak diye bir kaide yok yani maalesef.

merveseyhan

18.02.2020 20:06

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 19 Şubat 2022 00:40
  2

  zararlı ya da faydalı olmanın ötesinde çok saçma bir uğraş. zamanın çok anlamsız bir modasıydı, neyse ki azalarak bitti de kurtulduk

 • 10 Mayıs 2022 01:47
 • 18 Ocak 2022 10:44
  0

  bu gereksiz moda neyse ki sona erdi de artık evlerin sağında solunda gereksiz yerlere yapışmış slime parçaları görmez olduk

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Slime yapmak zararlı mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.