5.00 / 1 oy

Persentil Nedir?

Koronavirüs aşısı çıkmış mı diye e-nabız'a bakarken üst menüde persentil adında bir yazı görünce acaba neymiş diye merak ettim ve araştırayım dedim. İşin ilginç yanı İngilizcesini biliyormuşum da Türkçe çevirisini ilk kez gördüğüm için garipsemişim :) Persentil kelimesi İngilizce bilenlerin percentile olarak anımsayacağı kelime, alteratif Türkçe karşılığı ile yüzdelik.

Özellikle istatistiksel çalışmalarda ve veri havuzlarında tekil verilerin ait oldukları yüzdelik grubu belirtmek için kullanılan bir terim. Örneğin kaçıncı yüzdelik dilimde yer aldığınız konusunda geçmiş sınav sonuçlarınızda da değerler görmüşsünüzdür. Buna tıp literatüründe persentil adı veriliyor ve değerlerinizin normlar içinde ya da normların ne kadar dışında kaldığını ifade edebilmek için de hangi yüzdelik dilimlerde yer aldığınız bilgisi persentil kelimesi kullanılarak ifade ediliyor.

çilegah

23.01.2021 09:28

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Persentil Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.