5.00 / 1 oy

Uçmağ Nedir?

Uçmağ kelimesini sosyal medyada bir vefatın arkasından "mekanı uçmağ olsun" yazısı ile ilk kez gördüm ve uçmağ neymiş diye internetten araştırdım, bazı kaynaklarda uçmak, ucmah ve uçmah olarak da geçebiliyor ve tümünün de anlamı aynı. Anlamı ise cennet, karşıt anlamlısı ise cehennem anlamına gelen tamag. Kelime kökeni ise soğdca uştmāγ kelimesinden geliyor.

Şamanist öğretiye sahip eski Türk kültüründe, kişiler öldükten sonra ruhlarının bedenlerinden ayrılarak uçtuğuna ve cennete gittiğine inanılırmış, dolayısıyla cennet betimlemesi için de uçmağ kelimesi kullanılırmış. Cennet ise bizim bildiğimiz cennet olmasa da yine ölümden sonra devam eden bir yaşamı temsil ediyor. Gök tanrı (tengri) inanışına sahip şaman inanışlarında cennetin de göklerde olduğu düşünülüyormuş.

Bana sorarsanız birisine mekanı cennet olsun demek yerine mekanı uçmağ olsun demek arasında niyet açısından bir fark yok, ama uçmağı bizim bildiğimiz cennet sanarak aynı anlamda kullandığını düşünen kişileri de bu araştırmayı yaptığımdan beri bilgilendirmeye çalışıyorum. Çünkü insanlar iyi niyetle bile olsa farkında olmadan farklı bir inanışa sahip olan kişilerin ve ailelerinin inançlarının çok aksi bir temennide bulunmuş oluyorlar.

Murat Menevşe

26.12.2020 15:17

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Uçmağ Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.