5.00 / 1 oy

Bal Tutan Parmağını Yalar Atasözünün Anlamı Nedir?

Özellikle siyasai konularda ve seçim zamanlarında çok sık kullanılan ve anlamını hiçbir zaman tam olarak anlayamadığımı düşündüğüm Bal Tutan Parmağını Yalar atasözünün anlamını internetten biraz daha derinlelesine araştırınca taşlar bende yerine oturdu. Açıkçası atasözlerini daha düşünceli ya da doğruya yönlendiren vecizeler olarak bilirdim ama bu sefer kötü olmaya özendiren ya da fırsatçılığı bir hak gibi gösteren bir atasözü görmüş oldum. Anlam olarak, kişinin bulunduğu yerde, konumda, mevkide vb. bulunduğu yerden kaynaklanan fırsatlar varsa bunu kullanmak ve değerlendirmek, menfaat sağlamak kişinin hakkıdır diyor. Bir nevi benim memurum işini bilir demek oluyor aslında. İşin ilginç yanı demek ki güçlünün yanında nemalanmak için durmak sadece bugüne özgü bir durum değilmiş ve atalarımız da böyle düşündüklerine göre belki yüzyıllardan beri bu durum aynıymış. Yolsuzluk ya da hırsızlık yapma fırsatı varsa bu kişinin hakkı mıdır derseniz ben atalarımıza katılmamakla birlikte ilk kez bir arasözüne katılmıyorum.

sa kinaz

26.07.2020 14:17

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 7 Ekim 2021 00:55
    3

    en sevmediğim atasözüdür, çünkü her türlü ahlaksızlığı, haksızlığı ve hırsızlığı yapanın yanına kar bırakmak üzerine söylenmiş bir sözdür. bu zihniyete göre yakalanmadıktan sonra her türlü hak yemek serbesttir ve yapmaya da devam etmesini öğütler. keşke lügatlardan silinse de kimse böyle çarpık fikirlere aldanmasa.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bal Tutan Parmağını Yalar Atasözünün Anlamı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.