5.00 / 1 oy

Pinoteks Nedir?

Pinoteks (pinotex), aslında ahşap koruyucu anlamına gelen bir kelimedir ancak benzer isimlerde çeşitli boya markaları olduğu için sıklıkla boya markası sanılmaktadır.

Ahşaplar, bildiğimiz gibi çeşitli zararlılar için besin kaynağı anlamına geldiği için zaman içerisinde çürümelere, aşınmalara ya da benzer deformasyonlara maruz kalabilir. Ahşapları sağlam ve uzun ömürlü olarak kullanabilmek için de ahşap koruyucu, yani pinoteks kullanmak gerekmektedir.

Hangi ahşap koruyucuyu tercih edeceğiniz, vernikli ya da verniksiz olan ve çeşitli renk seçeneklerine bağlı pinotekslerden hangisini seçeceğinize göre değişiklik gösterir. İhtiyaçlarınıza göre istediğiniz marka ve tür pinoteksi seçebilirsiniz, başlığı tavsiye vermek için açmadığımdan marka karşılaştırması da yapmıyorum. Hangisini seçerseniz seçin, hiç ahşap koruyucu kullanmamaktan çok daha iyi sonuçlar verecektir.

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Ahşap mobilyada reçine neden oluşur ve nasıl temizlenir?

bkz: Banyo mobilyası yapmak için ahşap önerisi

bkz: Demir profil ile ahşap bağlantısı nasıl yapılır?

bkz: Ahşap boyama nasıl yapılır?

bkz: Kuruyan vernik fırçası nasıl yumuşatılır?

bkz: Vernik Üzerine Zımpara Yapılabilir mi?

vuuno

10.06.2021 12:49

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 5 Ekim 2021 12:04
    0

    vernik ile ahşap koruyucu da farklı şeyler. vernikli ahşap koruyucu olarak satılan ahşap verniklerine bakarak da bu durum anlaşılabilir. dolayısıyla bir ahşaba vernik atmadan da ahşap koruyucu uygulaması yapmanız mümkün. özellikle su ve nem olan yerler için ahşap mobilyalar hazırlıyorsanız çürümeye ya da böceklenmeye karşı mutlaka ahşap koruyucu kullanın.

  • 18 Kasım 2021 12:46
    0

    verniklerde de ahşap koruyucu özelliği yok mu? doğrudan ahşap koruyucu özelliği olan vernik kullanmak varken pinoteks kullanmanın amacı nedir anlamadım ben

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Pinoteks Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.