5.00 / 1 oy

Tutkalla yapıştırılmış iki tahtayı kırmadan birbirinden ayırmak

Hobi amaçlı olarak ahşap vb ürünlerle deneysel ürünler hazırlıyorum, önceden hazırladığım bir masanın (üstü mdf, ayakları ise çam) parçalarını birbirinden ayırarak farklı bir model yapmaya karar verdim ama tutar mı tutmaz mı diye emin olamadığım beyaz ahşap tutkalı meğerse o kadar sağlammış ki arasına tornavida sokmaya çalışmama rağmen en ufak esneme belirtisi bile göstermedi ve mdf ile ahşap parçalarından ufak tefek çatlaklar ortaya çıktı. Acaba bu tutkal malzemesinin yapışkanlığını ortadan kaldırabilmek için aseton vb maddeler kullansam faydası olur mu? Soruncaya kadar dene de gör diyenler için neden yapamadığımı da söyleyeyim, eğer faydası olmayacaksa mdf ve ahşapa zarar vermekten korktuğum için deneyemiyorum. Eğer ayıramazsam artık sonunda testere ile ayakları mdf'ye yakın bir noktadan kesmeyi deneyeceğim ama mdf'nin üzerinde kalan ahşap kısımları zımpara da yapamayacağım için nasıl düzleyebileceğimi bilemiyorum. Tutkalın yapışkanlık özelliğini yok eden ve tahtaya da zarar vermeyen bir madde var mıdır?

vuuno

09.07.2020 20:58

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 28 Aralık 2021 02:50
    0

    o tutkallar bir kere kuruduktan sonra eğer yeterli miktarda kullanıldılarsa bir daha asla açılmayacak kalitede olabiliyorlar. tek şansınız fön makinesi gibi bir aletle tahtaları yakmadan hafif hafif tutkalları eritmek ve tahtaların birbirinden ayrılmasını sağlamaya çalışmak olabilir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tutkalla yapıştırılmış iki tahtayı kırmadan birbirinden ayırmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.