5.00 / 1 oy

Dönüşüm Astarı (Geçiş Astarı) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bir duvarda boya ya da duvar kağıdı uygulaması yapılmadan önce dönüşüm astarı (geçiş astarı) adı verilen sıvı ile rulo ile uygulama yapılmalıdır, bunun amacı da sonrasında gelecek olan boyanın ya da duvar kağıdının duvara iyice yapışması ve kalıcı olmasıdır. Özellikle duvardaki rengin değiştirileceği durumlarda, farklı renklere boyanacak duvarlar için dönüşüm astarı mutlaka kullanılmalıdır. Koyu renk duvarlardaki eski renklerin etkilerini yok etmek ve beyaz gibi açık renklere geçebilmek için de yine geçiş astarı kullanılır. Geçiş astarı beyaz renklidir ve bir ya da iki kat geçiş astarı kullanılarak eski koyu renkli boyaların baskınlıkları giderilebilir.

Dönüşüm astarlarının inceltme oranları kutularında yazmaktadır. Kutusunda yazan oran ile incelettikten sonra iyice temizlenmiş olan duvarda geçiş astarı uygulaması fırça ve rulo ile yapılabilir. Rulo, dönüşüm astarı içine batırılıp üzerindeki fazla sıvılar damlatıktan sonra yukarıdan aşağıya kadar tarama adı verilen teknik ile boydan boya boyanırlar.

Geçiş astarı kullanıldıktan hemen sonra boya işlemine geçilmemelidir, her bir geçiş astarının bir kuruma süresi vardır ve bu kuruma süresi tamamlandıktan sonra boya ya da duvar kağıdı uygulaması işlemi yapılmalıdır.

uguloglu

03.08.2020 09:20

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dönüşüm Astarı (Geçiş Astarı) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.