5.00 / 1 oy

Ticaret nasıl yapılır?

Sorunun abesliğinin farkındayım ama internet çağında ticaretin nasıl halen yapılabilir bir şey olduğunu anlayamadığım için bu soruyu soruyorum. Teme olarak ticaret, en azından benim anladığım şekliyle bir ya da birden fazla ürünü bir paraya satın alıp, daha sonra satın aldığından daha pahalı bir fiyata satabilmektir. Peki artık herkes her yerdeki tüm fiytları görebiliyorken nasıl bir şeyleri hem daha ucuza alıp hem de daha pahalıya satabilmek mümkün olabiliyor?

neden_84

14.07.2019 15:34

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 24 Temmuz 2019 01:51
    32

    Çünkü sizin gördüğünüz fiyatlar perakende satış fiyatları, o ürünleri satmakta olan kişiler bu fiyatlardan almıyorlar.

    Ticaret çok temel bir şema ile ucuza alıp pahalıya satmaktır. Üretici olunmadığı, satıcı olarak da aslında olan bir çok maliyetin görmezden gelindiği bir senaryoda toptan olarak (örneğin 1000 tane ürün aldım) aldığım ürünleri perakende olarak satın aldığım fiyatın üzerine maliyetlerimi ve karımı da koyarak satarsam ticaret yapmış olurum. Satış fiyatını belirlerken de dükkanınız varsa kirasını, vergileri, personel ve muhasebeci ödemelerini, internet sitesinde satış yapıyorsanız komisyonları vs. gibi bir çok ek parametreyi de dikkate almalısınız. İthal ürünler için döviz kuru ve gümrük maliyetleri de yine dikkate alınması gereken hususlar. Satış fiyatı konusunda internette çok farklı rakamlar görmeniz de herkesin maliyetinin ve kar oranı isteğinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır, yaygın ürünlerdeki fiyat rekabeti de son kullanıcıya bu sebeple fiyat avantajı sağlamaktadır.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ticaret nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.