5.00 / 1 oy

Doğrudan Vergi ile Dolaylı Vergi arasındaki fark nedir?

Bildiğiniz gibi vergiler, doğrudan vergiler ve dolaylı vergiler olmak üzere ikiye ayrılıyorlar ve hangi verginin ne tür vergş olduğu ve bu iki vergi türü arasındaki farkın ne olduğu da maalesef pek bilinmiyor. Ben de olabildiğince kısa bir şekilde doğrudan vergi ile dolaylı vergiler arasındaki farkları yazarak bu iki vergi türünü birbirinden nasıl ayırt edebileceğimiz konusunda bir yazı hazırlamak istedim. Soruya cevap olarak düşeceğiniz bilgiler ile konu hakkında daha detaylı bilgiler de hazırlayabiliriz ya da soruları olanlar ile cevaplarını bilenlerini bir arada toplayarak güzel bir soru cevap sayfası hazırlayabiliriz.

Kazanç üzerinden alınan vergilere doğrudan vergi adı verilmektedir. Doğrudan vergilere örnek olarak da kurumlar vergisini (gelir vergisi) verebiliriz.

Tüketim üzerinden alınan vergilere ise dolaylı vergi adı verilir. Dolaylı vergiler ürün ya da hizmet satın alınmasına bağlı olarak ödenirler. Dolaylı vergilere örnek olarak katma değer vergisi (KDV), özel tüketim vergisi (ÖTV), damga vergisi gibi vergileri örnek gösterebiliriz.

fatih55

21.12.2020 01:03

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Doğrudan Vergi ile Dolaylı Vergi arasındaki fark nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.