5.00 / 1 oy

Koşu bandı alırken nelere dikkat edilmeli?

Tempolu yürüyüş ve koşmanın insan vücudu için sayısız yararı bulunmaktadır. Düzenli ve tempolu olarak yapılan yürüş ve koşular, kan basıncını dengeleyerek, kalp hastalıklarının yaşanma riskini azaltmaktadır. Kilo verilmesini hızlandırır, akciğer kapasitesinin yükselmesine ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine katkıda bulunur. Ayrıca spor bireyi zihinsel olarak da güçlendirir, ruhunu dinlendirir.

Yürüyüş bandının ya da koşu bandının zemin kalitesi, zemin yapısı, taşıma kapasitesi, motoru, sesi, eğim ayarı, yürüş ve koşu modlarının yanında yürüyüş bandını alacağınız markanın ve aldığınız yerin verdiği “garanti” ve “satış sonrası hizmet”i de yürüyüş bandı ve koşu bandı seçimini etkileyen önemli kriterlerdir. 

Koşu bandı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Zemin: Yürüş bantları ve koşu bantları için öncelikli sırada gelen husus zemindir. Yürüyüş bandına karar verirken esnek zemin yapısına sahip olanları tercih etmenizi öneririm. Sert zeminde yürüyüş ya da koşu yapmak diz kapaklarına binen yükün artmasına, ayak tabanlarına olan baskının artmasına, eklem ve kas ağrılarına sebep olmaktadır. Şok emme özelliği olan yürüyüş bandı ya koşu bandı varsa, tercihiniz bu doğrultuda olmalıdır. 

Motor: Yürüş bandı ve koşu bandı için en önemli özelliklerden biri motor gücü ve motor soğutma sistemidir. 

Taşıma kapasitesi: Yürüyüş bandı, koşu bandı alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de cihazın taşıma kapasitesidir. Genellikle kilo aldıkça kullanılan ideal kiloya gelince bırakılan bir alet olduğu için yürüyüş bantları, ne kadar yüksek kilo ile taşıma kapasitesine sahipse o kadar iyi olabilir sizin için. Belki sadece kendiniz yani eviniz için alıyorsanız taşıma kapasitesi çok ön plana çıkmayabilir lakin spor salonu için ya da çoklu kullanım için almayı düşünüyorsanız sizin için taşıma kapasitesinin ön planda olmasında yarar olduğunu düşünüyorum.  

Sessizlik: Yüyüş bandını ya da koşu bandını ev ortamında özellikle de apartman dairesinde kullanmayı düşünüyorsanız ve ses yalıtımı yeterince iyi değilse, yüksek ses ile çalışan bir yürüyüş bandı ya da koşu bandı daha sizin ilk kullanımınızda başınıza dert açacaktır, komşuların şikayetleri üzerine. Dolayısıyla ev kullanımı için daha az sesle çalışan bir yürüyüş bandı ya da koşu bandı tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Eğer hala sesi yüksek geliyorsa yürüyüş bandı ve koşu bandı için özel üretilmiş ses yalıtımını sağlayan yer minderlerinden yararlanabilirsiniz.  

Garanti ve Satış Sonrası Hizmet: Büyük ya da küçük, önemli ya da değil ne tarz bir ürün alırsanız alın garantisinin ne kadar süre ile olduğu ya da garanti koşullarına ve satış sonrası hizmetine bakmanız ileride yaşayacağınız sorunların ne kadar kolay çözüleceğinin göstergesidir. Yürüyüş bandı ve koşu bandı uzun süre ve arka arkaya kullanıldığında ve hatta bazen uzun süre hiç kullanılmadığında motorunda arıza çıkabilmektedir. Özellikle kullanmadan önce yürüyüş bandı kısmının yağ bakımı yapılmalıdır. 

Eğim ve Yürüyüş/Koşu mod ayarları: Yürüyüş bantlarında ve koşu bantlarında farklı hız ayarları ve hafızasında kayıtlı çeşitli programları bulunmaktadır. Ayrıca tırmanma özelliği gibi farklı eğim ayarları da vardır. Eğer hazır programlara önem veriyorsanız bu modları olan yürüyüş ve koşu bantları sizin için ön plana çıkabilir. 

Genişlik:  Yürüyüş bandı ya da koşu bandı alırken ev için alacağınızda genişlik belki sorun yaratmayabilir fakat spor salonu için ya da çoklu kullanım için genişliği fazla olmayan yürüş bandı ya da koşu bandı herkesin kullanımı için uygun olmayabilir.  
Kapladığı yer: Yürüyüş bandı ya da koşu bandı ev içinde kullanılacaksa fazla yer kaplamaması için kullanılmayacağı zamanlarda katlanabilir olması önemlidir. Sürekli açık kalacaksa belki bu özellik için fazla para vermenize gerek olmayabilir, özellikle spor salonları için katlanmayan yürüyüş bandı ya da koşu bandı ihtiyaç için yeterli olacaktır. 

Güvenlik kilidi: Çoğu yürüyüş bandı ya da koşu bandında muhtemel yaralanma, bayılma ya da düşme durumlarında hareket halindeki bantın durmasını sağlayan hem yürüyüş bandına hem de kullanan kişiyi birbirine tutan ipli güvenlik sistemi bulunmaktadır. Fakat ucuz modellerde var mı kontrol etmekte fayda var. 

vuplus

02.01.2021 22:59

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 11 Eylül 2021 11:47
    6

    öncelikle kullanacağınıza emin olun. evinize dekor olarak koşu bandı almak istemiyorsanız ve bir yerlerde askılık vazifesi görecek ağır, hantal ve pahalı bir cihaz istemiyorsanız o aleti kullanacağınıza kendinizi ikna etmelisiniz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Koşu bandı alırken nelere dikkat edilmeli?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.