5.00 / 1 oy

Öğrenmesi ve Yapması En Maliyetsiz 5 Hobi

Hobi sahibi olmak malum çok pahalı, evde ahşap işleri ile uğraşmaya başlasanız bile gerekli ekipmanları alıncaya kadar on binlerce lira para harcamak gerekiyor. Ben de acaba bedavaya ya da en düşük maliyetle edinilebilecek hangi hobiler var diye araştırma yaptım ve aşağıdaki 5 hobinin en maliyetsiz hobiler olabileceğine kanaat getirdim. Kendilerini bu hobiler çerçevesinde geliştirip de para kazanmak isteyenler de olursa bu da mümkün, en olmadı eğitimlerini bile verebilirler. Sosyal sorumluluk projelerini bu yazının kapsamı dışında tutuyorum, yoksa elbette insanlara ya da hayvanlara yardım eden insanlara destek olmak ya da bu ekiplere katılmak bambaşka bir verimli olma durumudur.

1. Maket yapmak: Evdeki eski parçalar, karton ve tutkal kullanarak bile yapılabilecek çok fazla maket var, internette de inanılmaz çok sayıda model paylaşılmış. Origami de bu sınıfa dahil edilebilir.

2. Bitki yetiştiriciliği: Evinizin alanı ve varsa balkonu da müsaitse bir süre sonra para da kazandırabilecek bir hobi

3. Fotoğrafçılık: Profesyonel olarak başlangıç maliyeti yüksek olsa da hepimizde olan bir akıllı telefon ile de oldukça kaliteli fotoğraflar çekmek mümkün. Bu fotoğrafları paylaşabileceğiniz bir instagram hesabıyla da işi çok farklı boyutlara taşıyabilirsiniz.

4. Etamin: Desen işleme sanatı olarak da ifade ediliyor ve güzel zaman geçirmenize ve ortaya kullanabileceğiniz eserler çıkarabilmenize olanak tanıyan bir hobi. Sonrasında eserlerinizi satmayı da düşünebilirsiniz.

5. Heykel ve Saksı Yapmak: Youtube'da inanılmaz derecede çok eğitim videosu var bu alanda, hem çimento ve alçı maliyetleri çok düşük hem de evdeki yoğurt kabı leğen vb gereçlerle öğrenmeye başlayabilmek mümkün. 

 

koksals

11.08.2020 19:44

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 31 Mart 2022 03:52
  6

  sorunun güncel cevabı ancak beyin sporu olabilir: düşünmek. oturup bir şeyler düşünün ama sadece bu kadar, öyle fazla oturup kalkıp gereksiz enerji tüketimlerine falan girmeyin. herkes oturduğu yerden düşünsün, sabah uyandığınızda yatağınızdan hiç kalkmadan da gün boyu bu hobiyi sürdürebilirsiniz

 • 9 Aralık 2021 12:26
  4

  bitki hobiciliği bile bir yerden sonra toprağa mineral, besin, gübre eklemeyi falan gerektiriyor. masraf yapmadan yapabileceğiniz muhtemelen tek hobi artık evde sakin sakin volta atmak olabilir, fazla yürüyüp de gereksiz yere olası masraflar çıkartmayın ama.

  not: parkta falan yürümeye kalkmayın, dönüşte markete girdiğiniz an selamdı sakızdı en az yüzlük oluverirsiniz ne olduğunu anlamadan

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Öğrenmesi ve Yapması En Maliyetsiz 5 Hobi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.