5.00 / 1 oy

Suda doğum evde yapılır mı?

Son yıllarda anne adaylarının doğum sürecine bakışı olumlu yönde değişmiş durumda. Eskiden sadece zorunlu durumlarda, riskli gebeliklerde sezeryan doğum doktor tarafından önerilir ve anne adayına durum bildirilirdi. Bir zaman sonra anne adayları normal doğumdaki ağrıdan ve sızıdan çekindikleri ve vücuttaki bazı olası deformosyonların en aza indirilmesini istedikleri için zorunlu haller dışında da doktorlardan sezeryan doğum talebinde bulunmaya başladılar. Doktor için de daha kolay bir yöntem olan sezeryan doğum, fazla diretilmeden uygulanmaya başlandı. Şimdilerde ise hem normal doğumun anne ve bebek için daha sağlıklı olması hem de bilinçlenen anne adayları sezeryan doğumdan ziyade normal doğuma kaymış durumda. 

Normal doğum yönteminin bir çeşidi, alternatifi olan yöntem olarak  gösterilen “suda doğum” şu an en gözde doğum yöntemi diyebilirim. Suda doğum yöntemi hakkında daha fazla bilgi için Suda doğumun faydaları nelerdir?  yazısına bakabilirsiniz. Suda doğum imkanı daha çok özel hastanelerde olmakla birlikte devlet hastaneleri de artık suda doğum hizmeti vermeye başlamış durumda. Anne adayları ve doktoruna bağlı olarak doktorun özel muayenehanesinde de suda doğum yapabilir. Bazı anne adayları ise işi bir adım ileri götürerek kendi ev ortamlarında şişme havuz içinde suda doğum yapma talebinde bulunuyorlar. Açıkçası suda doğum için öncelikle annenin durumunun normal doğuma müsait olması gerekmekte. Ayrıca annenin doğumunda yardımda bulunacak ekibin de suda doğum hakkında tecrübesi olması lazım. Evde doğumu gerçekleştirmek için her koşul mükemmel olsa da ters giden bir durum yaşandığında bebeği ve anneyi hastaneye yetiştirmek zor olacağı için ben pek tavsiye etmiyorumanne adayının evinde doğum yapmasını. Fakat böyle bir imkanın olduğunu anne adaylarının bilmeye de hakkı olduğunu düşünüyorum. 

sezginipek

23.12.2020 18:23

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Suda doğum evde yapılır mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.