5.00 / 1 oy

Suda doğumun faydaları nelerdir?

Suda doğum seçeneği bir süredir annelerin doğum için yeni tercihleri arasında yerini almış durumda. Hem kendileri hem de bebek için daha sağlıklı olduğunu düşündükleri normal doğum ile suda doğum arasında karar verme aşamasında genellikle daha avantajlı olarak gördükleri suda doğum seçeneğini tercih edenlerin sayısının gün geçtikçe arttığını görüyoruz. Suda doğum seçeneğinin anne ve bebek için getirdiği avantajları şu şekilde belirtebiliriz:

  • Hem anne hem de bebek için doğum ağrısı daha az ve daha rahat bir süreçte ilerliyor,
  • Suyun ısısı annenin vücudunu rahatlatmakta böylece endorfin hormonunun salgılanmasını sağlamakta. Bu sayede anne adayı rahatlayarak endişeli ruh halinden uzaklaşıyorlar, 
  • Suyun verdiği gevşeme hissiyatı ile vajina kısmında oluşması muhtemel yırtıkların oluşmasının önüne geçilebiliyor. 
  • Suda doğumda doğum süresi normal doğuma göre daha kısa bir zamanda gerçekleşiyor,
  • Dünyaya ilk kez gözlerini açacak bebekler için ise benzer sıvı bir ortamdan gelmeleri sebebiyle hem hemen hava ile temas ederek şok yaşamıyorlar hem de ciğerlerindeki suyu daha rahat dışarı atmaları sağlanıyor. 
  • Ayrıca suyun rahimdeki kan dolaşımını arttırması bebeğe daha fazla oksijen gitmesine yardımcı oluyor. 
Tüm bu saydıklarım ve daha fazlası sebebiyle suda doğum şu an normal doğumdan da sezeryan ile doğumdan da daha fazla isteniyor anne adayları tarafından. Elbette normal doğum ve suda doğum için anne ve bebeğin durumu müsait değilse sezeryan doğuma geçiş yapmak gerekmekte. 

sezginipek

10.12.2020 12:21

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Suda doğumun faydaları nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.