5.00 / 1 oy

Subasman Nedir?

Subasman terimini su basmanı olarak algılayan ve aslında Fransızca'daki soubassement kelimesinden geldiğini öğrenmiş birisi olarak ben de sitede biraz temel bilgi paylaşmak istedim. Bu arada çeviri yapacak olursak soubassement kelimesi de alt zemin anlamına geliyor.

Subasman, bir binanın zeminidir. Yani inşaatların direkt olarak toprağa basmasını engellemek amacıyla tüm inşaatlar bir beton üzerine oturtulurlar ve bu temele de subasman adı verilir.

Yani subasman teriminin su basması ile bir ilgisi yoktur ve tüm olay Fransızca'dan Türkçe'ye yapılmış bir çevirideki kelime benzerliğinden kaynaklanmaktadır. Artık siz de size su basmanı diyen birisine doğrusunun aslıdansubasman olduğunu ve bu kelimenin Fransızca'dan çeviri olduğunu söyleyebilirsiniz.

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer benzer yazılar için:

bkz: inşaat temeli ve subasman maliyetleri (2021)

bkz: Yeni inşaatlara neden hala alaturka tuvalet konmaya devam ediliyor?

bkz: Resmi tatilde inşaat yapmak serbest mi?

bkz: Elektrik kablo bağlantısında N ve L harfleri ne anlama gelir?

bkz: Yeni Evlerde 3 Faz Elektrik Olması Ne İşe Yarıyor?

bkz: Dimmer'li Aydınlatmalar Elektrikten Tasarruf Ettirir Mi?

serseri0981

29.04.2021 15:09

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 4 Mayıs 2022 21:22
    0

    peki üzerine inşaa edilecek bütün yükü taşıyacak bu alt eleman sadece betondan mı yapılır yoksa subasman içinde demir olur mu? sadece beton dediğiniz şey zamanla kırılır ve yıkılır çünkü

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Subasman Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.