5.00 / 1 oy

Dimmer'li Aydınlatmalar Elektrikten Tasarruf Ettirir Mi?

Bugün elektrikçimden öğrendiğim ve çok şaşırdığım bir bilgiyi paylaşmak istiyorum, dimmer'li ayarlanabilir aydınlatma sistemleri bildiğiniz gibi çevirmeli bir aydınlatma açma butonuna sahip olur ve dimmer'i çevirdikçe ışığın şiddeti artmaya başlar ve en kısık seviyeden en parlak seviyeye kadar da istediğimiz ışık şiddetinde yanabilmesi sağlanır.

Evdeki aydınlatmaların bir kısmını dimmer kullanarak değiştirmeyi planlıyordum, bu planlamamım amaçlarından birisi de dimmer kullanarak bazı odalarda sürekli yanan lambaların daha kısık seviyede yanarak elektrik tüketimi yapmama da fayda sağlamaktı. Mantık olarak bir ampulü biraz çalıştırınca daha az yakması gerekir değil mi? Maalesef öyle değilmiş.

Birincisi, her ampul ya da spot ile dimmer'li sistem kullanılamıyormuş. Bildiğimiz klasik ampuller (halojen ampul) dimmer sistemlerini destekliyorlar ama bildiğimiz gibi çok fazka elektrik tüketiyorlar. Led ampuller ise dimmer ile birlikte kullanılamıyorlar. Daha doğrusu dimmer ile birlikte kullanılabilen led ampuller de var ancak çok pahalılar.

İkincisi, dimmer sistemleri şebekeden daha az elektrik çekme prensibi ile çalışmıyorlar. Ampuller, dimmer'dan ne kadarlık bir yüzde ile yanması gerektiği bilgisini alıyorlar, dimmer ise üzerindeki dirençler vasıtasıyla kendilerine tam güçle gelen elektriğin bir kısmını absorbe ediyorlar. Yani tam güç elektrik tüketmeye devam ederken daha kısık bir aydınlatma elde etmiş oluyorsunuz, tabi en azından eğer amacınız dimmer kullanarak tasarruf etmek ise durum bu oluyor.

Çözüm olarak led ampuller kullanmaya geçtim ama dimmer'li led ampullere o kadar para vermek istemediğim için klasik aç kapat usulü anahtarlar kullanmaya devam ediyorum. Belki internetten kontrol edilebilen iot ampuller daha kolay alınabilir duruma gelirlerse bir sonraki aşamada bu ampulleri tüm odanın aydınlatmasında kullanmayı düşünebilirim.

rustuyumx

03.11.2020 19:28

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 6 Aralık 2021 11:13
    7

    ben de bu bilgiye bugün vakıf oldum, elektrikçi arkadaşıma elektrik tasarrufu yapabilmek için evdeki aydınlatmaları dimmerli yapmak istediğimi söyledim. o da dimmer sadece şebekeden gelen elektriği direnç ile azaltarak aydınlatma elemanlarına aktardığını söyledi. yani şebekeden çekilen elektrik miktarı aynı, ama ampullere gönderilen elektrik miktarı daha az. bunun yerine led ampul kullanmak gerekiyormuş, herkese benden tavsiye olsun.

  • 9 Aralık 2021 00:30
    1

    dimmer özelliği olmayan bir ampule (çoğu led ampulde dimmer özelliği yoktur) dimmer ile gereken enerji miktarından daha az elektrik verdiğinizde kısa bir süre sonra bozulacaktır, bu yüzden bilmeden takmamanızı ve kullanmamanızı öneririm. ayrıca tasarruf özelliğinin de zaten olmadığı söylenmiş

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dimmer'li Aydınlatmalar Elektrikten Tasarruf Ettirir Mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.