5.00 / 1 oy

SPK Yatırım Hesabı Mutabakatı nedir?

Merhaba, yanlış hatırlamıyorsam, sanırım her sene hesabım bulunan çeşitli bankalardan "SPK Yatırım Hesabı Mutabakatı" adı altında e-mail alıyorum. Ya da internet şubesini açtığımda mutabakat mesajı ekranda beliriyor ve onay vermeden yapmak istediğim işleme geçemiyorum.

SPK Yatırım Hesabı Mutabakatı tam olarak nedir, neye mutabık olmamı bekliyorlar? Yani hesabımdaki paralara ya da hisse senedi, döviz hesaplarımdaki tutarlara mutabık olmam bekleniyorsa, onca işimi bırakıp tek tek hesap kitap mı yapacağım?

Bir yerde şöyle bir şey okudum "eğer belirtilen süreler içinde banka ile mutabakat yapmazsam (şubeye gidip ya da internet bankacılığı aracılığı ile) bankadan kaynaklanan bir hata olması durumunda itiraz etme hakkımı kaybedermişim. Eğer bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsam da şubeye gitmem gerekiyormuş. Bu kadar saçma bir şey olabilir mi? Pardon ama bankada çalışan ve ilgili bölümlerde görev yapan kişilerin işi nedir tam olarak? Neden kendi sorumluluklarını bizim üzerimize atmak istiyorlar, bu durumun mantıklı bir açıklaması varsa bilmek isterim. 

Benim aklıma takılan, SPK Yatırım Hesabı Mutabakatını yapmamız zorunlu mu? Her banka için ayrı ayrı tarihlerde mi yapılıyor, yani vergi gibi belli bir tarihi yok da hesap açılış tarihi itibarıyla bir yılı doldurmak üzere olan hesaplar için mi bu mutabakat yapılmalı? Bilgisi olan bankacılardan ya da mutabakat yapan kişilerden tecrübelerini paylaşmalarını beklerim. 

timur

26.11.2020 23:53

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
SPK Yatırım Hesabı Mutabakatı nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.