5.00 / 1 oy

Reşo Yakıtı Nedir?

Adı nereden geliyor bilmiyorum ama kullanması inanılmaz zevkli ve pratik olduğu için bir başlık açarak bunu yazmam gerekiyordu. Diyelim ki mangal yakmanız gerekiyor ve elinizde kömürden başka çıra, kağıt ya da kozalak gibi bir yanıcı ve kömürü yakacak malzeme yok. Reşo yakıtının jel formunda olanından biraz kömürün üzerine döküyorsunuz ve çok dikkatli bir biçimde bu jeli yaktığınızda inanılmaz bir hızla anında ateş tüm jel olan bölgeye yayılıyor ve uzun süre de yanıyor. Ben koca bir kömür yığınını sadece jel ile yakmayı başardım ve gözlerime inanamadım. Ama eğer bu kömürün üzerinde yemek yapacaksanız muhtemelen yanıcı jelden yükselen zehirli gazlar da olacaktır ve tümünün iyice uçup gitmesini beklemek yerinde bir karar olacaktır. Özetle tedbiren ateş yakması gereken herkesin güvenli bir deposunda bu jelden bir tane olmalı diye düşünüyorum. Ama olası bir alev alma durumunda söndürmek de çok zor olacağı için çok dikkatli olmalı ve saklama kararını iki kere düşünmelisiniz.

Not: uyarı mahiyetinde reşo yakıtı kullanacak kişilere bir de ek bilgi vereyim, özellikle gün ışığında reşo yakıtı ile yanan alevler görünmeyebiliyor ve ateş yok sanabiliyorsunuz. Halbuki mavi renkli bir ateş yanıyor ve elinizi biraz yaklaştırırsanız bunu fark dersiniz de. Dolayısıyla ilk dikkat etmeniz gereken nokta bu. İkinci nokta ise benim kullandığım gibi jel formundaki reşo yakıtlarının kapakları geri çekilerek kapatılırken eldivensiz kullanımda ya ucunda biraz kalıyor ya da ele bulaşıyor. Eldiven olduğunda da muhtemelen plastik olan eldivenin ucuna yapışır ve olası bir ateş yakma durumunda daha tehlikeli olabilir. Ateşi yakacağınız elinizin ya da vücudunuzun herhangi bir yerine bu jelin bulaşmamış olduğuna iyice emin olun ve ateşe öyle yaklaşın, yoksa olası bir alev alma durumunda söndürmeniz gerçekten çok zor.

zehnisağcan

11.01.2021 00:50

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Reşo Yakıtı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.