5.00 / 1 oy

Elektrik Buatı Nedir?

Evde ufak bir elektrik tesisatı güncellemesi yapılacağı için önceden bilmediğim çeşitli elektrik ve inşaat terimlerini de öğrenmiş oldum. Ustaların sürekli olarak konu hakkında bilgi sahibi olmayan insanlara teknik kelimeler kullanmayı sevme alışkanlıklarından dolayı kendi araştırdığım ve benden başka insanlara da faydalı olacağını düşündüğüm birkaç terimi yazmak istiyorum (ustaları anlama sözlüğü :)). Buat kelimesi ise Fransızca'daki kavşak kelimesinin karşılığı olan boîte kelimesinden gelmektedir. Neden kavşak olduğunu birazdan açıklamaya çalışacağım.

Buat kelimesi (buvat olarak söyleyenler de var) aslında hepimizin evinde gördüğü bir kapak ile bilinir, bu kapağa da buat kapağı adı verilir. Ana trafodan (evler için evdeki sigorta hattından) gelen nötr ve faz elektrik kablolarının toplandığı, borularla dağıtıldığı gerektiğinde de açılıp müdahale edilebildiği kabloların dağılma bölgelerine buat adı verilir.

Evinizi boyatırken buat kapaklarını da boyatmaya özen gösterin, hatta eğer zor bir renkte oda boyatıyorsanız her oda için birer yedek buat kapağı da satın alarak bu yedek kapakları da boyatın çünkü 5-10 yıl o odayı tekrar boyatmayabilirsiniz ama buat kapaklarının arkasındaki tırnaklar birkaç tak çıkarla deforme olabildikleri için kırılabiliyorlar. Beyaz dışındaki bir duvar renginde de beyaz buat kapakları çok çirkin görünüyor.

senol

02.06.2020 11:39

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Elektrik Buatı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.