5.00 / 1 oy

Teleduino Nedir ve Arduino ile Nasıl Kullanılır?

Teleduino, hobi ya da profesyonel amaçlı hazırladığımız Arduino devrelerini uzaktan yönetebilmemizi sağlayan bir online servis. Sistemlerinden ücretsiz olarak her bir Arduino devresi için bir API alıyorsunuz ve bu API değerini hem tarayıcıda hem de Arduino'da tanıttıktan sonra size uzaktan Arduino komutları gönderebilme ve verileri okuyabilme özellikleri sunuyor. Kurulumları ve eşleştirmeleri tamamladıktan sonra sistem size bir url yapısı veriyor ve bu url'deki query değerlerini değiştirerek Arduino'nuzun istediğiniz pinlerine istediğiniz komutları gönderebiliyorsunuz. Her bir komut özel bir url'ye karşılık geldiği için de aslında birçok buton tasarlayarak her bir butona bir isim vermek ve farklı komutları uzaktan gerçekleştirmesini sağlamak oldukça kolay. Bu işlemi de ister basit bir html arayüzünde, isterseniz de yine basit bir android ya da ios uygulamasında hazırlayabilirsiniz.

mr. faruk nick'li yazarın paylaştığı Thingspeak.com nedir ve nasıl kullanılır? yazısındaki thingspeak platformunda sadece arduino verilerimizi okuyabiliyoruz, ama cihazlara veri gönderemiyoruz (ya da ben başaramadım). Bu açıdan Teleduino kullanarak bir uygulama hazırladım ve komutlar inanılmaz derecede hızlı çalışıyor.

Teleduino ile yapamadığım şey ise ESP866 ya da NodeMCU ile bağlantı yapmak oldu. Ethernet shield kullanarak sorunsuz olarak bağlantı kurabiliyorum ancak kablosuz olarak tasarladığım Arduino devrelerine kablosuz internetten erişim sağlamanın bir yolunu bulamadım. Wireless olarak da kullanabilmek mümkünse inanılmaz bir servis olmuş, hazırlayanların ellerine sağlık.

oissende

23.09.2020 00:42

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Teleduino Nedir ve Arduino ile Nasıl Kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.