5.00 / 1 oy

Senet protesto etmek ne demektir?

Senet, belirli bir ödeme vadesi tarihine sahip olan resmi bir borçlanma evrağıdır. Senetlerin ödeme tarihleri üzerlerinde yazan ödeme tarihidir ancak her senetin son ödeme tarihi, ödeme tarihinden sonraki 2. iş gününün sonudur. Örnek vermek gerekirse cuma günü olan bir ödeme tarihine sahip bir senet, araya giren haftasonu sonrası salı günü sonuna kadar ödenebilir. Noter aracılığıyla vadesinde ödemesi yapılmayan senetlerin borç sahibine bildirilmesi işlemine de senet protestosu adı verilir ve protesto ile birlikte senette yazan borç miktarına faiz işletilmesi hakkı da doğmuş olur. Senet protestosu ise, senetteki borcun ödeme tarihinin 3 iş günü sonrasındaki mesai bitiminde yapılır.

Senet ile belgelenmiş bir alacağı olan kişi ya da kurumlar, senet tahsilatları için bankalardan da yararlanabilirler. Borçlu kişiler, karşılarında büyük bir kurum olduğunda borç ödemesi yapmaya daha istekli olacakları için senetlerini tahsil edemeyen kişiler için bu da bir alternatiftir. Bu durumda senet protestosu da banka kanalı ile gönderilmiş olacaktır.

Senet protestosunu kaldırmak için yapılması gereken şey senetten doğan borcun ödenmesidir, ödemenin yapılması ile birlikte senet protestosu da kalkmış olur.

Kısaca bilgi vermek ve merak edilen ya da yaşanılan deneyimler hakkında tartışma ortamı sunabilmek için bu kısa bilgiyi burada paylaştım. Umarım kimseye de lazım olmaz.

elgin.akpinar

04.10.2019 01:06

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Senet protesto etmek ne demektir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.