5.00 / 1 oy

Yumurta fiyatları neden arttı? Aralık 2020

Kovid-19 salgını tüm sektörleri etkilediği gibi hayvancılığı da etkiledi. Fakat insanların temel besin kaynağı yumurtanın fiyatının bu denli artması hiç olağan gelmiyor bana. Evet şirketler zarar yazıyor, evet döviz sürekli artış trendinde ve dolayısıyla Türk Lirası’nın değeri günden güne düşüyor fakat bu durum yumurtanın fiyatını bu kadar artırmamalı. Yem fiyatları ithalattan dolayı artıyor diye savunanlar var lakin tavuk bu yani tavuk dediğin her şeyi yer benim bidiğim. 

Asıl utanmamız gereken yerden olaya yaklaşırsam; tarım ülkesi olmamıza rağmen yem ithal ediyoruz diyerek yumurta fiyatlarının artmasını bahane etmek gerçekten gülünç ve utanç verici bir durum. Tavuk fiyatı artmazken yumurta fiyatı artıyor. Hatta şu sıralar normal bildiğimiz ekonomik olarak alınan yumurtalar yani organik yumurta bandrolü ya da gezen tavuk adı altında satılmayan yumurtaların bile tanesi 1 TL'yi geçmiş durumda. Belki sokağa çıkma kısıtlamaları ve evden çalışma süresince insanlar kahvaltı yapmaya başladığı için temel besin olan yumurtaya da talep artmış olması fiyat artışının sebebi olabilir.

Yumurta fiyatları sadece bana yüksek gelmiyordur umarım. Bilmediğim ya da kaçırdığım bir nokta varsa aydınlatırsanız sevinirim. 

 

mert yıldırak

21.12.2020 22:24

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 1 Ekim 2021 00:02
    2

    bence tarih belirtmeye gerek yokmuş çünkü sürekli olarak gıda fiyatları ile birlikte yumurta fiyatları da zaten artmaya devam ediyor. dolar neredeyse 9 TL olmuş durumda ve kime sorsanız üreticisinden tüketicisine kadar bir şekilde mağdur. yumurta yemek bile lüks duruma geldiyse sonumuz hayrolsun.

  • 16 Haziran 2022 15:40
    0

    o zamanki fiyatlara çok diyenler bugünkü yumurta fiyatları için neler düşünüyor acaba?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yumurta fiyatları neden arttı? Aralık 2020

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.