5.00 / 1 oy

Pandemik ve Epidemik kelimeleri arasında ne fark var?

Korona virüsün hayatımıza girmesi ile birlikte tıbbi terimleri de bu süreçte öğrenmeye başlamış olduk. En sık duyduğum kelimelerden ikisi olan pandemik ve epidemik kelimeleri arasındaki farkı da merak ederek araştırdım ve buradan paylaşmak istedim.

Önce pandemik ve epidemik kelimelerinin taşıdıkları ortak anlamdan bahsetmek istiyorum, çünkü her iki terim de salgın anlamına geliyor.

Aralarındaki fark ise salgının ölçeğinden geliyor. Epidemik (epidemic) kelimesi sınırlı bir salgını ifade ediyor, örnek vermek gerekirse belirli bir ilçenin karantina altına alınması epidemik bir durum (sürecin ilk başındaki Wuhan kenti gibi).

Pandemik (pandemic) ise kitlesel ve dünya çapındaki salgınlar için kullanılan terim. Şu an korona virüsünün dünya çapına yayılmış olması durumu bir pandemi olarak ifade ediliyor çünkü salgon tüm dünyaya yayılmış durumda.

 

yaseminemre

30.03.2020 19:14

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Pandemik ve Epidemik kelimeleri arasında ne fark var?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.