5.00 / 1 oy

sakız çiğnemek acıktırır mı?

Kilo alıp kendi başıma veremediğim zamanlarda diyetisyenin yolunu tutuyorum. En son gittiğim diyetisyen kişiye özel diyet programı hazırlayan diyetisyenlerdendi. Yani basma kalıp elinde bir diyet listesi sadece sizin almanız gereken kaloriye göre besinlerin yanında adet miktarı için ayrılmış boşluğu dolduranlardan değildi. Listenin en sonunda da yapılmayacakların yer aldığı maddeler bulunuyordu. Muz, patates, havuç yasak mesala bir de sakız çiğnemek yok yazıyor diyet süresince. Sordum şekerli sakız mı yasak, hayır dedi tüm sakızları bırakıyorsun bir müddet. Senin şekersiz olarak kabul ettiğin sakızlarda da tatlandırıcı bulunabiliyor. Ve bu tatlandırıcılar da insülin artışına sebep oluyor vücudunda yani sen sakız çiğnerken bir yandan da vücudun şeker tüketiyorsun algısıyla insülin salınımını arttırır ve bir süre sonra leptin duyarlılığı azalır. Bu arada benim diyetisyenin yüzüne boş bakışımı fark etmiş olacak ki leptin hormonunun tokluk hissetmemize yaradığını ve dolayısıyla leptinin azalmasıyla acıkma hissinin arttığından bahsetti. Sanırım tüm bu karmaşık ve uzun açıklamayı ben bir daha onu sorgulamayım ve çok soru sormayayım diye yaptı. 

Eve gelip de sakız acıktır mı diye aratınca internette yazanlarla aklım iyice karıştı çünkü iştah azaltmak için sakız çiğneyin diyenler de var. Sizin vücudunuz nasıl bir tepki veriyor sakız çiğnedikçe acıkıyor musunuz? Diyetisyen arkadaşlar varsa onların da bilgisinden faydalanmak isterim. 

Nilay.Özsan

15.12.2020 18:12

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
sakız çiğnemek acıktırır mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.