5.00 / 1 oy

Render Ne Demektir?

Render terimini eskiden mimarlardan çok duyardık, Autocad benzeri programlarda çizimleri bittikten sonra render almaktan bahsederlerdi. Sonraları herkesin video editlemeye başlaması ile birlikte bir anda herkes render aldığını ya da render'ın bitmesini beklediğini söylemeye başladı. İnternette render nedir diye soran çok kişiyi gördüğüm için render nedir ve neden/nasıl alınır sorularını kısaca yanıtlamak istediğim bir yazı hazırlamak istedim.

Render, grafiksel çalışmalarda (fotoğraf, resim, ses, video vb) çalışmanın çıktıya dönüşebilmesi için program tarafından yapılan çalışmalar olarak tanımlanabilir. Yapılan çalışmalar genellikle modelleme oldukları için modellemelerin, kullanılan program aracılığıyla görsel hale getirilmesi gereklidir ve bu işlem de render edilmesine ihtiyaç duymaktadır. Render kelimesinin Türkçesi de işleme olarak çevrilir.

render

Render'ın süresi, çalışmanın içeriğine, katmanların sayısına, video ise süresine ve render işleminin yapıldığı sistemin gücüne (işlemci, ram, ekran kartı gibi) göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla render süresi sabit değildir ve çalışmadan çalışmaya değişir. Render işlemi bilgisayarın neredeyse tüm kaynaklarını tükettiği için render alınırken birlikte başka işler yapılması çok güç olur. Yapılırsa bu sefer de render süresi uzayacağı için en verimli olanı, render işlemi sürerken bilgisayarın başından kalkmak ya da birkaç saat sürecek render işlemlerini geceden başlatıp sabaha sonlanacak şekilde ayarlamaktır. Bazı çalışmalarda günlerce süren render işlemleri bile olabilir, eğer profesyonel olarak render alınması gerektiren işlemler yapılıyor ise zaten daha güçlü sistemlere sahip bilgisayarlara ihtiyaç duyulacaktır ve bu sayede render süreleri de kısaltılabilir.

Render amacıyla kullanılacak bilgisayarlarda yaşanan en sinir bozucu durum da genellikle elektriklerin render işlemi devam ederken kesilmesidir. Render bir kere yarım kaldıktan sonra bilgisayar açıldığında tekrar sıfırdan başlatılması gerekir, bu da saatlerce tekrar aynı işlemi beklemek anlamına gelir. Render işlemi öncesi tüm modelleme düzenlemelerinin de dikkatlice kontrol edilmiş olması gerekir çünkü render sonrası fark edilecek hatalar ya da istenen revizyon talepleri sıfırdan render almayı gerektirir. Bu yüzden render alınmadan önce render işleminin süresine bağlı olarak da birkaç dakikalık düşünme ve modeli tekrar tekrar inceleme süreci olması doğaldır ve gerekendir.

bedirhan

07.12.2020 14:43

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Render Ne Demektir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.