5.00 / 1 oy

Python'da iki List'i Birleştirmek (List extend Metodu)

Python'da list veri türüne özel olarak tanımlanmış fonksiyonlara devam ediyoruz. Birden fazla liste (list) içinde tanımlanmış elemanları birleştirmek için teker teker insert etmek yerine kullanabileceğimiz çok faydalı bir fonksiyonu göstermek istiyorum. Python'da list veri türü içine eklenmiş elemanları birleştirmek için extend metodu kullanılır.

Restoran menüsü örneğinden devam ederek yiyecekleri ve içececekleri birleştirip yazdıran bir örnek kodlayalım. Yiyecekler de içecekler de birer list olarak tanımlanmış olsun ve bu iki listeyi birbirine ekleyip menü adında bir list üretelim.

Örnek 1: Yiyecekler ve içecekler gibi iki list üretin ve yiyecekler listesi içindeki elemanları içecekler listesine ekleyin.

Çözüm:

icecekler=["Soda","Gazoz","Ayran","Cola","Fanta"]
yiyecekler=["Köfte", "Patates","Hamburger"]
icecekler.extend(yiyecekler)
print(icecekler)
['Soda', 'Gazoz', 'Ayran', 'Cola', 'Fanta', 'Köfte', 'Patates', 'Hamburger']

 

Örnek 2: Önceki örnekteki yiyecekler ve içecekler listesini kullanarak üçüncü bir menu listesi ekleyin ve menu listesine hem yiyecekleri hem de içecekleri ekleyerek print fonksiyonu ile yazdırın.

Çözüm:

icecekler=["Soda","Gazoz","Ayran","Cola","Fanta"]
yiyecekler=["Köfte", "Patates","Hamburger"]
menu=[]
menu.extend(yiyecekler)
menu.extend(icecekler)
print(menu)
['Köfte', 'Patates', 'Hamburger', 'Soda', 'Gazoz', 'Ayran', 'Cola', 'Fanta']

Kodlardan da görülebileceği gibi Python'da içi boş bir list eklemek için menu=[] kodunu kullandık ve önce yiyecekleri eklediğimiz için de ilk index'li elemanlar da yiyecekler olmuş oldu.

m.cengiz

03.06.2020 03:25

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Python'da iki List'i Birleştirmek (List extend Metodu)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.