5.00 / 1 oy

PRP nedir? PRP ne için kullanılır?

PRP (platelet rich plasma), plazma tedavisi olarak da bilinen trombosit açısından zengin olan bir tedavi yöntemidir. Hastanın kendi kanının çeşitli işlemlerden geçirilerek diğer bir ifadeyle trombositlerine ayrıştırılarak hasta olan dokulara enjeksiyonu yapılarak uygulanır. Kişinin kendi kanından alınan plazmaların tekrar kendine enjekte edilmesinin bir zararının olduğunu düşünmüyorum. Hatta daha çok yararı vardır gibi geliyor. Fakat çok fazla da mucize beklememek gerek nitekim artık herkes karşısındaki nasıl kazıklarım derdine düştüğünden insanın güvenesi gelmiyor. Bu tedaviler de bir iki seans ile işe yarayıp yaramadığını anlayacağımız tedaviler olmayınca üç sıfırlı rakamları bayılıp geri evimize dönüyoruz.

PRP tedavi yönteminde dışarıdan yabancı madde vücuda enjekte edilmediği için alerjik reaksiyon beklenmese de herkese PRP tedavisinin uygulanmaması gerektiği kanaatindeyim. Benim aklıma kanserli hücrelerin sağlıklı yerde çoğalabileceği geliyor mesela. Bilmiyorum tedaviden önce soruluyor mu hastalıklar ya da sizden kanser riski olup olmadığına dair kan testleri isteniyor mu? Bir arkadaşım yüzüne dermaroller tedavisi yaptırırken güzellik uzmanı aynı zamanda prp de yapılırsa daha etkili olacağını söylemiş kız da tamam demiş fakat hiç bir tetkik yok öncesinde. İşte bu tür durumlarda riskli değil mi?

Yakın çevremde PRP tedavisini cilt bakımında kullananlar olduğu gibi saç ektirme seanslarında kullananlar da var. Bazılarında işe yararken diğerlerinde yaramadı mesela. Bir de biri kuru göz tedavisi için PRP tedavisinin uygulandığından bahsetti fakat emin olamadım nasıl yani gözün içine iğne mi batırılıyor. 

Siz PRP tedavisi gördünüz mü? Ya da işlem yaptırdınız mı? Yaptırdıysanız ne için yaptırdığınızı ve tedavi sürecini, kaç seans olduğunu, fiyatını gibi bilmemiz gereken bilgileri verirseniz seviniriz. 

 

sharp_42

30.11.2020 22:56

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
PRP nedir? PRP ne için kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.