5.00 / 1 oy

Prizdeki Şarj Aleti Cep Telefonu Bağlı Olmazsa Enerji Tüketir mi?

Elektrik ile ilgili hobilere olan ilgi arttıkça gündelik hayatta merak edilen muallak sorulara da cevap verilebilecek düzeyde bilgi sahibi olmak çok keyif verici bir durum, duvarda sürekli olarak bırakılan şarj aletinin elektrik çekip çekmediği, elektrik faturasında herhangi bir etkisi olup olmadığı ya da sürekli prizde takılı kalmanın şarj aletine bir zararı olup olmadığı sorularını yanıtlayabilmek için öncelikle iki varsayımımız olmalı. Birincisi, şarj aletinin başka herhangi bir işlevinin olmaması (üzerinde bir led ışık, açık kapalı durumunu gösteren bir ışık gibi) ve şarj aletlerinin duvara girdiği faz ile toprak hatlarının telefona bağlandıktan sonra bir devre oluşturuyor olması. Bana ait olmayan benzer bir konu için bkz: Devrelerde dirençleri eksi ya da artı kutba bağlamak fark eder mi?

Lise eğitimlerimizin fizik derslerinde devreler konusunda görüp de sonradan unuttuğumuz gibi devreler, bir kutuptan diğer kutuba doğru hareket ederler ve bu devrenin tamamlanması işlemi sonucunda ortada bir akımdan bahsedebiliriz. Duvardaki prizlerin faz ve toprak delikleri arasına iletken bir kablo soksaydık (sakın denemeyin) arada bir akım oluşur ve faz hattından gelen akım herhangi bir dirençle karşılaşmadan toprak hatta ulaşsaydı muhtelen kısa devre olurdu. Duvardaki prize takılı bir şarj aletleri kendi başlarına bu devreyi tamamlamadıkları için bir enerji çekmediklerini de söyleyebiliriz. Ancak şarj aletine bir telefon bağlandığında bir enerji akımı oluşuyor ve bahsettiğimiz devre de tamamlanmış oluyor.

Kendi sınırlı edindiğim elektrik ve elektonik bilgim ile konuya bakış açımı ve tümden gelim senaryomu paylaştım, hatalı olduğumu ya da farklı bir düşünce sahibi olarak paylaşmak isteyen herkesten cevap beklerim.

oissende

21.06.2020 20:54

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 25 Temmuz 2022 13:03
    0

    bu mantıkla açılmayan tepe lamabasının da bir miktar elektrik çekmesi gerekir, yakılmayan ampulün elektrik harcaması ne kadar mantıklıysa bu da o kadar mantıklı

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Prizdeki Şarj Aleti Cep Telefonu Bağlı Olmazsa Enerji Tüketir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.