5.00 / 1 oy

Devrelerde dirençleri eksi ya da artı kutba bağlamak fark eder mi?

Arduino ile devreler tasarlamaya ve bir yandan elektronik öğrenmeye, bir yandan da öğrendiklerimi nota dökerek pekişmesini sağlamak amacıyla buraya yazmaya devam ediyorum. Elektronik devrelere ilk başladığınızda temel tanımları anlamaya ve düşüncelerinizi bu teoriler üzerinden anlamlandırmaya daha fazla özen gösteriyorsunuz. Elektrik akımları da bu temel varsayımlardan birisi. Birçok kaynak elektrik akımlarının pozitiften negatife, birçok kaynak da negatiften pozitife doğru gittiğini ifade ediyor. Elektronların negatiften pozitife doğru hareket ettikleri ifade edilse de geleneksel elektrik akımı teorisi bu akımın pozitiften negatife doğru gider şeklinde ifade ediyor. Kafa karıştırmadan her ikisinin de Arduino devreleri ölçeğinde aynı olduğunu ve fark yaratmayacağını anlamamız için aşağıda tek bir led yakmak için iki farklı devre tasarımı paylaşıyorum. İlkinde direnç pozitif kutba; ikinci devrede ise negatif kutba bağlı ve her ikisi de birebir aynı şekilde çalışacak şekilde sonuç veriyor.

Örnek 1: Anod kutuptan bağlanmış direnç ile led yakmak

android led anod direnç

Örnek 2: Katod kutuptan bağlanmış direnç ile led yakmak

android led katod direnç

Hatalı Uygulama: Direnç kullanmadan Arduino'ya led bağlamak

android dirençsiz led bağlamak

Uyarı mesajını görebilmeniz için ayrı bir ekran görüntüsü paylaşıyorum: Önerilen maksimum değer 20.0 mA iken LED'den geçen akım 53.5 mA olur. LED'in kullanılabilir ömrü azalabilir. Bu uygulamayı (yapmayın) yanlışlıkla gerçek Arduino devresi üzerinde yaparsanız da led lambanız ya da Arduino kartınız hasar görebilir.

arduino akım uyarısı

Bizim örneklerimizde kullandığımız basit devre tasarımlarında devrenin herhangi bir noktasındaki akımın aynı olduğunu varsayabiliyoruz, bu sebeple akımın negatiften pozitife ya da pozitiften negatife doğru gidiyor olmasının bu seviyede bir farkı kalmamış oluyor. Dolaısıyla da kullandığımız direnci ister anod (pozitif) kutba, istersek de katod (negatif) kutba bağlamamız bir şey değiştirmemiş oluyor.

mr. faruk

11.05.2020 11:58

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Devrelerde dirençleri eksi ya da artı kutba bağlamak fark eder mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.