5.00 / 1 oy

NAS Server için Hard Disk Tavsiyesi

Bir süredir eve bir NAS Server kurma planlarım vardı ama konuyu çok fazla erteleyince gündemimden de düşmüştü artık. Derken sitede NAS Nedir? yazısını görünce bir anda tekrar gaza gelerek internetten NAS sunucularına bakmaya başladım ve Synology'nin iki harddisk takılabilen modelleri arasında da bir araştırma süreci içerisindeyim. Biraz inceleme yaptıktan sonra eğer büyük bir değişiklik olmazsa da iki farklı harddisk takılabilen Synology DS220J NAS Depolama Ünitesi almayı düşünüyorum. Bu üründe harddiski çat diye çıkartıp takabildiğimiz kızaklı değişim özelliği yok ama gerek de yok, kaç yılda bir gerekecek de harddisk değişikliği yapacağım sanki?

Şimdi gelelim asıl probleme, diyelim ki NAS sunucusuna karar verdim ve sipariş ettim. NAS sunucusunu tek harddisk ile kullanmayı riskli ve anlamsız buluyorum, bu yüzden de muhtemelen 4 TB boyutunda iki tane harddisk alarak birini yedek harddisk olarak yapılandıracağım ve tüm fotoğraf, film vb yedeklerimi de bu ünitelere güvenerek saklayacağım. Peki 3.5" boyutunda olacak harddiskler için hangi markanın hangi ürününü seçmem daha doğru olur? Evin içinde zaten veri trafiği kablosuz intenret üzerinden olacağı için 7200 rpm'lik harddisk kullanmak bile bana çok anlamsız geliyor. 5400 rpm'yi bile tam randımanlı olarak muhtemelen kullanmayacağım. Ama NAS harddiski diye araştırma yapınca Seagate ironwolf NAS HDD ürünleri karşıma çıkıyor ve 4 TB'lık versiyonları yaklaşık 1.000 TL'ye denk geliyor. İki tane alsam olacak 2.000 TL. Üzerine NAS sunucusunu da ekleyince (NAS sunucuları içleri boş geliyorlar) 1.600 TL de onu ekleyince oluyor size maliyet 3.600 TL. IronWolf serisi olmayan 4TB düz 3.5" harddisklerin (örneğin Seagate Constellation 3.5" 4TB 7200RPM Hard Disk) fiyatları ise 650 TL seviyelerinde. Yani IronWolf serisi harddisk kullanmanın maliyeti 2 disk için toplam 700 TL civarında oluyor. Benim sormak istediğim soru ise bu farklı verip de NAS HDD almaya değer mi?

NAS özelliği olmayan bir harddisk olduğunu zaten sanmıyorum, NAS sunucularının içlerindeki işletim sistmleri zaten kendi üzerlerindeki harddiskleri otomatik olarak ağda paylaşılabilir şekilde yapılandırıyorlar. Ama IronWolf gibi harddisklerin belki daha uzun ömürlü olmak ya da Synology işletim sisteminin içindeki uygulamalar (örneğin harddiskin sağlık durumunu gösteren uygulamalar var ve marketinden akıllı telefon gibi indirip uygulama kurabiliyorsunuz) özelinde farklı özellikleri olabilir mi?

zarko777

23.12.2020 11:14

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
NAS Server için Hard Disk Tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.