5.00 / 1 oy

Powershell'de whatif kullanımı

Windows'ta komut satırı (cmd) kullanımı konusunda bir süre önce yazılar paylaşmıştım, o dönem paylaşmayı atladığım harika bir powershell özelliğini bu yazıda paylaşmak istedim. O dönem paylaştığım yazılardan bazıları için;

bkz: CMD'de Ekranı Temizlemek (Tüm kodları silmek)

bkz: CMD Kullanarak Web Sayfası Açmak

bkz: CMD'de Pencere Başlığını Değiştirmek

bkz: Windows'ta CMD ile Oturumu Kapatmak

bkz: CMD ile Merhaba Dünya Yazdırmak

bkz: CMD ile bilgisayara kurulu programları listelemek

Herhangi bir terminalde bazı kodları yazdıktan sonra enter tuşuna basmaya insanın eli gitmez. Yazdığı kodları tekrar tekrar okur ve olası hatalı bir sonuca yol açmayacağına emin olmak ister. Özellikle dosyaları silmek gibi komutlar bu açıdan tedirgin edici olabilir. whatif komutu da bu amaçla geliştirilmiş ve kodun çalışması durumunda olacakları söyleyen komuttur. Örneğin bir dosyayı silerken yazdığınız komutun sonuna -whatif komutunu eklediğinizde yazdığınız komut çalıştırılmaz ve sadece çalışması durumunda yapılacak işlemler yazar. Eğer kodunuz dosyaları silme işlevine sahip bir kod ise silinecek dosyalar listelenir, ya da örneğin arka planda çalışan servisleri durdurmak için bir kod yadıysanız ve duracak olan servislerin neler olduğu konusunda tedirginlik yaşıyorsanız yazdığınız kodun sonuna -whatif yazmanız durumunda kodlar çalışmayacak, sadece çalışması durumunda yapılacak işlemler listelenecektir.

utku33

26.03.2021 13:16

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Powershell'de whatif kullanımı

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.