5.00 / 1 oy

CMD'de Ekranı Temizlemek (Tüm kodları silmek)

CMD (Komut satırı - command prompt) uygulaması ile windows'ta da eğlenceli işlemler yapabileceğimizi birkaç gündür örneklerle göstermeye çalışıyorum. CMD, programlama dilleri için kullandığız geliştirme ortamlarında olduğu gibi tüm kodları satır satır yazdıktan sonra çalıştırdığımız bir ortam değil, bir satır kod yazıyoruz ve enter tuşuna bastığımızda çalışıyor.

Not: Eğer birden fazla kodu tek satırda çalıştırmak isterseniz bkz: Windows CMD'de iki komutu tek satırda nasıl çalıştırabilirim?

Dolayısıyla yazdığımız kodlar hep gelen çıktıların üzerinde kalıyor ve ekranda da hata mesajları ile birlikte sık sık görüntü kirliliği oluşuyor. CMD'yi kapatınca önceden yazdığımız kodlar da yukarı ve aşağı yön tuşları ile erişilemez duruma geldikleri için mevcut komut satırı penceresinde çalışmaya devam etmek istiyoruz ama ekranı temizleyebilmek için de içimiz gidiyor.

CMD'de ekranı temizleyebilmek için çok basit bir kod yazabilirsiniz: cls (clear screen)

Örneğin aşağıdaki gibi bol hata mesajlı bir CMD pencereniz var ve tüm ekandaki yazıları tek seferde silmek istiyorsunuz. Tek yapmanız gereken cls yazıp enter tuşuna basmak.

cmd clear screen cls

utku33

29.10.2020 20:12

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
CMD'de Ekranı Temizlemek (Tüm kodları silmek)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.