5.00 / 1 oy

Ötenazi (Ölüm Hakkı) Yasal mı?

Ötenazi için birbirine benzeyen ve birbirinden farklılaşan tanımlar bulunmaktadır. Ötenaziyi, “doğal sonuçlar neticesinde ölüm ve ıstırap çekmeden ölüm” ya da “kolay bir şekilde, rahatça ve huzur içinde ölüm” olarak tanımlayan ifadeler bulunmaktadır. Bu tanımlarda sanki kişi kendi eceli ile ölüyormuş gibi anlaşılıyor. 

Bu tanımlar haricinde Ötenazi için, ölümcül hastalığa yakalanmış ya da bir kaza sonucu ölümcül durumda olan kişinin katlanılamaz acılar çekmesine bir son verilmesi için tıp bilimi kuralları dahilinde kişinin hayatının sona ermesini sağlanması işlemidir. Ötenazi ya tıbbi yollar ile ya da tıbbi tedavi, yardım sona erdilerek kişinin ölümüne sebep olmaktır. 

Ötenazinin çeşitleri ise:

 * Aktif Ötenazi 

 * Pasif Ötenazi

 * İradeye Bağlı Ötenazi

 * İrade Dışı Ötenazi

 * Kazaen Ötenazi

 * Tıbbi Ötenazi

Ötenazi iyileşmesi olanaksız olan, sonu ölüm olan bir hastalığa yakalanmış kişinin bu hastalık sebebiyle çektiği acılara bir son verilmesi için kişi ya da kişi bilinçli değilse yakınlarının istemesi halinde kişinin yaşamına son verilmesi için yapılan işlemlerdir.

Bazı ülkelerde ötenazi uygulanması yasal iken özellikle islamiyeti benimsemiş ülkelerde ötenazinin yasal olup olup olmaması bir yana kişinin kendi canına kıyması ya da kişinin ölümüne sebebiyet vermekten cinayet olarak tanımlanmaktadır. Belki kişinin ailesinin ötenazi kararı vermesi zor olacaktır ya da ötenaziyi uygulayacak hekimler için de yaşamın sonlanması için tıbbı kullanmak zor olacaktır fakat bir de kişinin dinmek bilmeyen yaşadığı acıları düşünün ya da ailesinin elleri kolları bağlı hiç bir şey yapamadan onun acı çekişini izlemesini ya da kişinin kendi ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak durumda olması sebebiyle yakınlarına yük olma hissini. Tüm bunları düşününce ötenazinin yasal olmasının kişinin en önemli insan haklarından biri olduğunu düşünüyorum. 

Peki size göre Ötenazi insan hakkı mıdır, cinayet midir, intihar etmenin önünü mü açmaktadır yoksa hasta kişinin acı çekmesine izin verildiği için ona işkence etmek midir? 
 

gülşenözcan

22.01.2021 23:48

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 4 Mayıs 2022 05:12
    2

    yasallığını bilemem ama kendi adıma hayata dönme imkanım kalmadıysa açıkçası fişimi çekmelerini tercih ederdim. fiziken nefes alabiliyor olmak ama içinde zihnen olmamak ne kadar yaşam sayılabilir etik açıdan bence bu tartışılmalıdır

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ötenazi (Ölüm Hakkı) Yasal mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.