5.00 / 1 oy

OpenCart Nedir ve Nasıl Kurulur?

Selamlar, e-ticaret sitesi kurmak için en hesaplı yolu ararken birçok kaynakta OpenCart'tan bahsedildiğini gördüm. Açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemi (CMS) olduğu için insanlar kendi e-ticaret sitelerini kurabiliyorlarmış. opencart.com'dan girip neymiş diye baktım ve hem yönetim paneli, hem de ön e-ticaret sitesi tarafı oldukça şık ve kullanışlı gibi görünüyor.

Peki gelelim sorularıma. Ben yazılım bilen birisi değilim ama bilgisayar kullanmayı bilirim. Acaba opencart ile kendi e-ticaret sitemi kurabilir miyim? Bu sürece nereden başlamalı ve nasıl ilerlemeliyim? Sitede nerede kaça nasıl barınır? Para harcamam gerken diğer kalemler nelerdir? bana bilgi verebilecek arkadaşlardan kabaca bir yol haritası çıkartmalarını rica ediyorum.

erdalkanmaz

31.01.2021 16:23

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

 • 31 Ocak 2021 18:26
  53

  Maddeler halinde biraz bilgi vereyim, siz sürece göre faydalanırsınız.

  - OpenCart, açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi. Bu da şu anlama geliyor, eğer yazılım geliştirmeyi biliyorsanız opencart'ın kaynak kodları ile de oynayarak kendi sisteminizi özelleştirebilirsiniz. Ayrıca bu sistem ücretsizdir ve ücretsiz olarak bilgisayarlara ya da sunuculara indirilerek kurulabilir

  - OpenCart php ile geliştirilmiş bir cms, dolayısıyla php sitelerini çalıştırabilen bir hosting ya da sunucuya ihtiyacınız var. İnternette php hosting yazarsanız karşınıza çok sayıda seçenek çıkacaktır, uygun gördüğünüz birisini aylık ya da yıllık olarak alıp sitenizi burada barındırabilirsiniz.

  - hosting için bir de alan adına ihtiyacınız olacak, bunu da aynı yerden 1 yıl ya da katları şeklinde satın alabilirsiniz. marka tescili gibi konulara konu dışı oldukları için girmiyorum

  - e-ticaret sitesi açacaksanız kullanıcı veritabanı ve kimlik doğrulama sistemi (login), pos entegrasyonu vb. gibi konularda da ssl sertifikası almanız gerekecek. bu da yıllık olarak alabileceğiniz bir dijital şifreleme aracı

  - OpenCart konusunda ham olarak cms'i doğrudan sunucuya kurabilir ve geliştirmelerinizi orada yapabilirsiniz ya da bilgisayarınıza sanal bir sunucu kurarak tüm geliştirmeleri bilgisayarınızda yaptıkran sonra sunucuya yükleyebilirsiniz. ayrıca opencart için hazırlanmış farklı tasarım temalarını da satın alarak kullanmayı tercin edebilirsiniz

  Son olarak şöyle bir makale paylaşılmıştı, göz atmanızı öneririm bkz: E-ticaret sitesi açmak mı yoksa pazar yeri açmak mı daha mantıklı?

  Şimdiden başarılar dilyorum, OpenCart tavsiye eder misiniz derseniz yazılım geliştirmeyi bilmeyen ve düşük maliyetli e-ticaret sitesi açmak isteyen herkes için zaten yıllardır tercih edilen bir sistem.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
OpenCart Nedir ve Nasıl Kurulur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.